Един мач се откроява в дългата успешна кариера на Диего Марадона - четвъртфинала между Аржентина и Англия от световното първенство по футбол през 1986 г. "Гаучосите" побеждават с 2:1, а голямата им звезда бележи първото попадение с помощта на... ръката си. Да, онази Божия ръка!
Днес, повече от седмица след смъртта на Марадона, колекционерите са във вихъра си. Те издирват всичко, свързано със световния шампион от 1986 г.!
Само че трябва да се примирят с факта, че фланелката, която носи аржентинският гений по време на този мач, не се продава. Това заяви нейният притежател - Стив Ходж.
Бившият английски национал е футболистът, с когото Марадона разменя фланелки след четвъртфинала на стадион "Ацтека" в Мексико Сити.
Best shirt swap of all time?
— Chris Hull (@mrchrishull) November 28, 2020
Steve Hodge collecting Diego #Maradona’s shirt in the Azteca Stadium on 22nd June 1986.
At auction it might go for more than most players earned in their careers in that era.
Football’s equivalent to the Shroud of Turin.
Just how much is it worth? pic.twitter.com/DBxfjHt9dZ
58-годишният Ходж, чиято кариера преминава в "Нотингам", "Лийдс", "Тотнъм" и няколко други английски клуба, не крие, че интересът към ценната тениска се е засилил в последните дни.
"Тази фланелка е при мен от 34 години. Никога не съм искал да я продам. Тя има сантиментална стойност. Не е за продан", заяви бившият английски национал пред Би Би Си.
Колко може да спечели Ходж, ако се пак реши да се раздели с ценния екип?
Според специалисти в сферата на търговете с уникални артикули, около 2 млн. долара.
"Това е неуважително и напълно грешно! Постоянно ми звънят някакви хора, пишат ми, идват до дома ми, притесняват ме! Не, не се продава", добавя Ходж.
Всъщност фланелката на Дон Диего може да бъде видяна от всеки, който заплати посещение в Музея на футбола в Манчестър. Именно там е тя сега, но по принцип е собственост на Ходж.
"Заболя ни през 1986 г. и още ни боли. Но той е уважаван в цял свят, защото беше гениален. Този мач никога няма да бъде забравен. Аз никога не съм го винил за гола с ръка. Нито веднъж. Да, нечестен е, но хората, които играят футбол, знаят, че понякога се пробват такива неща. Той рискува в много напечен мач. Залогът беше огромен. През 80-те години страните ни водиха война", разказва днес Ходж.
Именно той бърка и "подава" на Марадона, за да може аржентинецът да засече топката с ръка и да я прати в мрежата.
Той е Божията ръка, която ни помаха за сбогом. За футболния бог Диего Армандо, но и противоречивия човек Марадона - гледайте филма на Калоян Кюркчиев и оператора Николай Кънчев тази неделя (6 декември) в bTV Репортерите след централната емисия новини.