„Моето име е Фатих. Аз съм на осем. Обичам мама. Обичам треньора си. Обичам да се боря. Но най-много обичам да бъда щастлив.“
Фатих Емирхан е едно от 60-те хиляди деца, диагностицирани със синдром на Даун в Турция. Сигурно никой, никога нямаше да чуе за него, ако не бе майка му. Есин Тюркмен просто иска синът й да порасне пълноценен човек.
Едва 3-годишен, Фатих прекрачва прага на залата по спортна гимнастика в Мерсин. Само след година майка му е принудена да го отпише. Натоварванията не му понасят, става все по-неспокоен и все повече се затваря в себе си. Решена на всичко в името на това да осигури подходяща среда, в която да расте детето й, Есин отказва да се предаде.
Следват 2 тежки години, в които никой спортен клуб в милионния град от Централна Турция не се наема да приеме Фатих. Момченцето е проблемно, почти спира да говори, срамежливо и затворено в себе си, с чести, резки смени на настроението. За капак, на Фатих е открит и порок на сърцето. Есин тропа от врата на врата, гушнала първородната си рожба, с надеждата, че все някой ще се трогне и ще им подаде ръка.
Али започва да се занимава с Фатих ежедневно. Тренира го наравно с всички останали деца в школата. Нито за миг не му минава през ум да го дели. А когато Фатих боледува, посещава го у дома, където тренировките не спират.
„Фатих дава смисъл на дните ми. Обичам го като свое дете. Той е роден да бъде борец. За да държа вниманието му използвам много игри и специфични упражнения, но той е адски послушен и за две години нито веднъж не ми е казал, че е уморен“, възхищава се на малкия си възпитаник Али Бурак.
Още на първия месец след като облича борческото трико Фатих показва невероятен напредък, както физически, така и ментално. Започва отново да говори, толкова бързо и толкова много, че сякаш е държал в запас купища въпроси, които сега задава на един дъх. Фатих започва и да се шегува.
„Али, не мога да повярвам как са те търпели в националния отбор. Та ти си толкова слаб.“
Не всичко върви гладко. Преди година здравето на детето се влошава и той е подложен на сърдечна операция. И там треньорът не се отделя от болничното му легло.
„Трябва да си направя упражненията за гъвкавост.“ Това са първите думи на малчугана след като излиза от упойка в реанимацията. Лекарите са поразени от духа и жаждата му за живот.
Кулминацията на тази история настъпва на държавното първенство по борба на Турция. Али Бурак излиза на тепиха в схватка срещу ученика си Фатих Емирхан. Който е бил на състезания по борба знае как жужат трибуните и колко гореща може да е подкрепата на публиката.
„Фатих е пример и вдъхновение. Като него имаме хиляди деца. Децата със специални нужди са по-силни и по-мъдри от всички възрастни на света. Аз имам една мечта и тя е обществото ни да ги приеме, а Фатих е най-големия посланик за това“, щастлив е Али – един по-различен треньор.
„Моето име е Фатих. Аз съм на осем. Обичам мама. Обичам треньора си. Обичам да се боря. Но най-много обичам да бъда щастлив.“
P.S. Това са думите, изречени от храбрия Фатих Емирхан пред стотиците зрители в залата по борба, аплодирали го като шампион.