През уикенда нападателят на Лестър Джейми Варди се разписа в 11-и пореден мач от Премиър лийг, с което подобри рекорда на бившия ас на Манчестър Юнайтед – Рууд ван Нистелрой. Постижението на Варди е още по-впечатляващо, ако вземем предвид как той е стигнал дотук.
Джейми е роден на 11 януари 1987 година в семейство на кранист и адвокатка, недалеч от легендарния "Хилзбъро”, домът на Шефийлд Уензди. Две години по-късно този стадион добива печална известност, тъй като на полуфинала за Купата на Англия смъртта си намират 96 привърженици на Ливърпул.
Варди играе за Шефийлд Уензди до 15-годишна възраст, но е обявен за твърде дребен за английския футбол, и го освобождават. Впоследствие заиграва в Стоксбридж Парк Стийлс – клуб от осма дивизия на Англия. Интересното е, че там той изкарва по 30 паунда на седмица, което го принуждава да си намери втора работа. Така Варди съчетава отбелязването на попадения с.. производството на медицински шини в местна фабрика. Така той си докарва седмичен доход от близо 100 паунда.
С екипа на "стоманените” Варди отбелязва 66 гола в 107 мача. През деня работи, вечер – къса мрежи. По-късно, в интервю за "Daily Telegraph” Джейми споделя, че Стоксбридж е единственият отбор в осма лига, където след мач горещата вода стигала само за първия, успял да се добере до душа. Може би така Варди е придобил бързината, помагаща му сега да тероризира защитниците във Висшата лига.
Има и други любопитни факти около Стоксбридж. Играчите сами си купували и перели екипите, а стадионът на "жълто-сините” – "Бракън Муур” бил толкова нависоко, че когато през зимата валял дъжд, Стоксбридж играел на сняг. Едва ли обаче това е проблем за човек роден в най-суровия месец от годината. Човек, който винаги уверено се е борил с трудностите.
А за Варди те следват една след друга. През 2007 година една вечер той празнувал свободния си ден преди поредния мач. Джейми излязал от кръчмата в Оулъртън, Северозападен Шефийлд, заедно със свой приятел, които носел слухов апарат. Тогава към тях се приближили двама хулигани и започнали да се присмиват на другаря му. Варди не го защитил с думи, а с юмруци, за което бил поставен под домашен арест за половин година. "За щастие имах голяма колекция от DVD-та”, смее се Джейми.
Заради присъдата обаче, на глезена на Варди бил поставен датчик, фиксиращ местонахождението му. От 18:30ч. до 6:30ч. той трябвало да бъде вкъщи, а в останалото време можел да работи и да играе за Стоксбридж. При гостувания голаджията имал право да играе само един час, след което го сменяли, за да може да се прибере у дома до 18:30ч.
По време на престоя си в Стоуксбридж Варди пораства с цели 20 см и вече не е толкова дребен. Той става и баща на момиченце. Така освен работник и футболист, Варди трябва да бъде и родител. Нападателят се справя и за няколко години прогресира до пета дивизия, подписвайки с Флийтууд. Варди напуска завода и се съсредоточава върху тренировките и изявите си на терена.
Собственикът на „червените” Анди Пайли плаща 130 хил паунда за услугите му, а Джейми се отблагодарява с 31 гола в 37 мача.
Флийтууд печели промоция, а Варди в забелязан от първодивизионния Лестър. „Лисиците” едва ли са предполагали колко добър трансфер правят, давайки 1 млн паунда за бързоногия нападател. Когато подписва договора си с Лестър Варди поисква да бъде включена любопитна клауза - няколкостотин хиляди бонус, ако попадне в представителния тим на Англия. "В Лестър вероятно помислиха, че това е нереално. А ние разбрахме, че нищо не губим, но можем много да спечелим.", разказва президентът на Флийтууд – Анди Пайли.
В Лестър Варди се разписва 39 пъти в 111 мача и се стига до месец април тази година. В Деня на пролетта той влиза в магазин за подаръци за жената и щерките си. Докато избира какво да вземе, получава есемес. Съобщението е от щаба на английския национален отбор. „Мислех, че се бъзикат с мен. Хвърлих си телефона обратно в джоба, напълних кошницата с подаръци, и си тръгнах от магазина. Час по-късно видях, че съм получил стотици поздравления и молби за интервю. Тогава разбрах, че всъщност не става дума за шега.”, споделя голмайсторът на Лестър. Един от най-добрите приятели на Варди– Андрю Менгън пък добавя, че тогава за пръв път видял Джейми да плаче.
Днес Варди е не само национал на Англия, но и първи избор за селекционера на „трите лъва” Рой Ходжсън. Има голяма вероятност през лятото, след Евро2016, голаджията да напусне Лестър в посока един от водещите клубове в Европа.
От дъното до върха. Животът на Варди вече привлече интереса на Холивуд и се готви филм по него. Самият Ейдриън Бучарт, сценарист на известния футболен трилър "Гол", тази седмица има срещи във връзка с превръщането на вдъхновяващата история на бившия заводски работник във филмов хит.