Четири варианта за нов национален стадион предложи Столична община. Междувременно бъдещето на останалите спортните обекти в "Борисовата градина" стана повод за раздор между министъра на спорта и главния архитект.
Годината е 1924-та. На мястото на старото софийско сметище в края на града е издигнат Националния стадион. Построен по проект на арх. Зафир Абрашев, предимно с доброволен труд. Модернизиран 30 години по-късно и до днес събира хиляди фенове на спорта.
Знаменито е световното първенство през 1971 г., когато хора от цялата страна обикаляли стадиона и за да влязат да гледат финалните схватки на нашите професионални борци, заменяли... агне за билет.
Днес най-голямото спортно съоръжение у нас побира над 40 хиляди зрители. Всяко спортно събитие обаче блокира центъра на града.
Затова според главния архитект Здравко Здравков, мястото му вече не е там: "Трябва да направим такъв стадион, че да отговаря на всякакви изисквания за достъп, за добра среда, и чисто комуникативно да бъде разположен на най-правилното място.
Предложението е съобразено и с идеите за промяна на Борисовата градината.
Според новия устройствен план този участък ще бъде превърнат във велоалея. Така на практика достъпът на автомобили до зала "София" ще бъде забранен. Целта е по-зелен парк, без автомобили и без ново строителство. Голяма част от спортните обекти в парка обаче се нуждаят от ремонт, който новият план забранява.
"Направени са преди много години. Не може с лека ръка да се отказваме от тях. И нашият ангажимент е тези съоръжения да бъдат възстановени и модернизирани", заяви спортният министър Красен Кралев.
А част от имотите на министерството са включени в чужда собственост.
Кралев е готов да атакува предложенията в съда. Обществените обсъжданията ще започнат на 5 юни.