Какъв спорт е подходящ за човек, който се извисява на 213 сантиметра? Баскетбол? Волейбол? Силов трибой?
Един труден за пропускане младеж е направил съвсем различен избор. Райли Опелка предпочита ракетата пред коша и мрежата на корта през тази на волейболното игрище.
Той може би е следващото голямо чудо в тениса. Ако не друго, то поне буквално. Медиите го наричат Небостъргача. И със сигурност е най-високият тенисист в света.
Подобно на Григор Димитров, 21-годишният американец вече има титла от „Уимбълдън”. Да, от турнира за юноши през 2015 г. Но постижението си остава впечатляващо.
Преходът при мъжете е грапав, но явно трудният период приключва. Тази година Райли за първи път попадна в основната схема на турнир от Големия шлем. А стартът в Мелбърн се оказа повече от добър – победа над поставения под №9 Джон Иснър.
Ако сте гледали този двубой, значи сте си задали въпроса – „В тениса не бяха ли по-нисички?”. От едната страна на мрежата бе 213-сантиметровият младок, а от другата - 208-сантиметровият му сънародник. В мач с 87 аса, най-голямото надлъгване бе от сервис линията.
Опелка определено е от ново поколение тенисисти. Появата му праща в миналото спомена за състезателите около 175 см. Ситуацията се промени драстично от Бьорн Борг насам. Също така от широките рамене на Пийт Сампрас. Играчите се издължават и средният ръст на корта вече е около 194 см.
Марат Сафин бе един от първите от тази порода, наречена Големи оръдия. Днес обаче със своите 194 сантиметра руснакът би изглеждал просто среден на ръст.
Райли е роден в Сейнт Джоузеф, Мичиган. Започва отрано с тениса. На 4-годишна възраст вече тренира. Много бързо открива, че не просто иска да играе. Оказва се голямата му страст.
Обича и баскетбола. Звучи логично. С тези 213 сантиметра играта с оранжева топка може би е изгубила. Заедно със своя чичо Опелка е привърженик на „Чикаго Булс”.
За да осигури по-добри условия на сина си, баща му приема работа във Флорида. Цялото семейство потегля в преследване на мечтата на малкия Райли, който има по-голяма сестра.
В началото баща му не знае нищо за тениса. Той е голфър, който размахва стика заедно с капитана на САЩ за купа „Дейвис“ и с треньора на олимпийския отбор на страната. Въпреки че не може да помогне на сина си с ракетата, той е най-голямата му опора.
Райли преминава през цялата програма на американската тенис асоциация. Любимата му настилка е клеят. Причината е, че топката отскача по-високо, което е идеално за ръстовите играчи.
Попада под светлините на прожекторите с титлата си при юношите на „Уимбълдън”. Тогава е 17-годишен и „само” 209 сантиметра. Започва като непоставен в схемата, но побеждава №1 Тайлър Фриц и след това е безапелационен.
Това е и преломният момент, когато тенисът от колежанско ниво се превръща в негова професия. Скоро е забелязан от големите „риби” и подписва с мениджърската агенция на Сам Куери и Джон Иснър.
В началото на 2016 г. Райли е 879-и в ранглистата. По това време негови връстници - Борна Борич и Александър Зверев, са в топ 60.
Играта на американеца съвсем логично е базирана на убийствен сервис. Още през 2015 г. той изстрелва топката със скорост от 216 км/ч. Друго ключово оръжие в арсенала му е форхендът, който рано-рано слага край на разиграванията.
В последните 24 месеца оптимистите виждат в Опелка бъдещ №1. Най-големият му успех дотук е полуфиналът в Атланта, загубен от Джак Сок. На колана му вече висят няколко скалпа на играчи от топ 100, сред които
Кевин Андерсън (бивш №10 и с ръст 203 см), Доналд Йънг и Жереми Шарди.
Само на 21, Опелка продължава да расте. Така че едно от предизвикателствата пред него е да намери баланса между мускулна маса и ръста. Той полага огромни усилия, за да подобри движението си на корта. Слабост, присъща на много от тенисистите над 2 метра.
Актуалната позиция на Опелка преди Откритото първенство на Австралия е №97. Засега е първи в Тура само по един показател – височина.
Докога ли ще е така?