
Новак Джокович може да е най-великият тенисист в историята със своите рекордни 42 титли от Големия шлем, но в Сърбия го обожават и заради... позицията му по националните въпроси.
От 24 март в западната ни съседка всяка година започват дни с мъчителни спомени. Именно тогава през 1999 г. започват бомбардировките на НАТО в отговор на сръбската агресия в Косово. Бомбите над различни цели, най-вече военни, но и цивилни, като болници, мостове, пазари, падат в продължение на 78 дни, до 10 юни 1999 г.
Новак, който играе в момента на турнира в Маями и дори преди часове се класира на четвъртфинал, не пропуска да отбележи тези дни. Тогава той е на 12 години и заедно с двамата си по-малки братя и семейството си се крие в мазето на дядо си в квартал "Баница".
Наскоро той публикува снимка на графит с лице на фона на гръцко и сръбско знаме. Текстът в профила му в социалните мрежи бе кратък - "Благодаря!". Към кого е насочен този жест?
Първо малко предистория - Гърция е част от НАТО от 1952 година. Това означава, че армията на страната трябва да се отзове на заповеди на военния съюз. Такива постъпват през 1999 г., когато Гърция предоставя част от съоръженията си за целите на пакта. В това число и самолетоносачи.
Или самолетоносачи, без един. Точно той е свързан с мъжа от графита - Маринос Рицодис.
През 1999 г. капитанът от военноморските сили на Гърция Рицодис получава заповед да закара своя кораб "Темистокъл" в Адриатическо море и да го предостави на НАТО за бомбардировките над Сърбия.
Той отказва да изпълни нареждането с думите: "Като православен християнин не мога да участвам в нападение над братски народ".
Това води до логичното - на 21 април 1999 г. той е арестуван и пратен в затвора. Това предизвиква редица протести в Гърция. Той е уволнен от служба, осъден е на 2 години и половина затвор и 3 години условно.
В Гърция той е престъпник, в Сърбия - герой. През 2018 г. той бе приет лично от сръбския патриарх Ириней, в Ниш има улица на негово име, както и баскетболен отбор. Въпросният графит на Рацодис е в белградския квартал "Дорчол".
Самият грък е предложен за държавен орден, но той го отказва с думите: "Не аз съм герой, а сръбският народ".
През тези 78 дни през 1999 г. в Сърбия загиват над 1000 човека, а над 5000 са ранените.
Резултатът е краят на войната в Косово и обособяване на най-младата държава в Европа през 2008 г.
Косово продължава да не бъде призната от Гърция и до днес. Испания, Босна и Херцеговина, Кипър, Румъния, Словакия, Беларус, Молдова, Русия и Сърбия също не признават държавата.
оследвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK