на живо

Омразният проект "Суперлига" възкръсна с нов формат

Целта остава непроменена - да замени европейските клубни турнири

Омразният проект за европейска Суперлига на богатите се завърна с нов формат и непроменена цел - да замени клубните турнири на УЕФА! Планът на президента на Реал (Мадрид) Флорентино Перес и неговите съмишленици е претърпял промени. 2 години след първоначалния си крах, той вече включва между 60 и 80 клуба, разпределени в отделни дивизии. Участието им няма да бъде гарантирано, а на спортен принцип.

Всеки от отборите ще запише по най-малко 14 мача, като те няма да пречат на ангажиментите му към първенствата и турнирите на съответната страна. Информацията разпространи A22 Sports Management - компанията, стояща зад проекта. От официалния документ не става ясно дали е възможно участието и на български тимове.

Президентът на испанската Ла Лига - Хавиер Тебас, беше един от многото възмутили се от поредния опит за създаването на Суперлига.

"Това е вълкът, който се е дегизирал като бабата, опитващ да излъже европейския футбол. Неговият нос и зъби са много големи. Четири дивизии в Европа? Разбира се, първата ще бъде създадена за тях, както беше през 2019 г. Управление на клубовете? Разбира се, че само от грандовете!", коментира той.

Фенски организации по целия свят отново изразиха гнева си от подобен турнир. Те са категорични, че Барселона, Реал (Мадрид) и Ювентус трескаво желаят да се доближат до постъпленията на грандовете в Англия и само заради това да искат Суперлига.

Какво ще се случи с целия проект обаче зависи от решението на Съда на Европейския съюз в Люксембург. Очаква се то да бъде взето по-късно тази година.

Хронологията: На 19 април 2021 г. бе обявено създаването на европейска Суперлига с участието на 12 отбора - Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Манчестър Сити, Арсенал, Челси, Тотнъм, Барселона, Реал (Мадрид), Атлетико (Мадрид), Интер, Милан и Ювентус. Новината разбуни духовете.

Само два дни по-късно английските клубове се отказаха от проекта под мощния натиск на феновете, футболната асоциация и правителството. Те бяха последвани от Атлетико, Интер и Милан.

Така верни на проекта "Суперлига" в крайна сметка останаха само Барселона, Реал (Мадрид) и Ювентус. На 25 май същата година бе потвърдено, че срещу трите клуба е заведена съдебна процедура от страна на европейската футболна централа.

Преди това УЕФА наложи финансови санкции на разкаялите се клубове. Ливърпул, Арсенал, Челси, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед, Тотнъм, Интер, Милан и Атлетико (Мадрид), се съгласиха да платят по 15 млн. евро, както и да се разделят с 5% от приходите си в евротурнирите за един сезон. Всеки от деветте реинтегрирани клуба прие, че ще отнесе глоба в размер на 100 млн. евро, ако отново се включи в проект, подобен на Суперлигата.

В края на септември съд в Мадрид даде 5-дневен срок на УЕФА да спре всякакви правни действия срещу клубовете. В противен случай имаше вероятност да бъде издадено нареждане за арест на президента на европейския футбол Александър Чеферин за неспазване на съдебна заповед.

"УЕФА ще продължи да предприема всички нужни стъпки, в строго спазване на националното законодателство и на законите на Европейския съюз, за да защити интересите си, както и интересите на всички заинтересовани страни във футбола", увериха тогава от европейската футболна централа.