на живо

Сър Алекс в Дупница и българската връзка на Абърдийн

Много преди Димитър Митов да заиграе за „доновете“

 

За това колко голям е даден клуб може да се съди по различни фактори, като безспорно един от тях е отношението към собствената му история. По този показател Абърдийн може да се счита за един от най-реномираните отбори в Европа благодарение на своя исторически тръст.

Организацията години наред събира и съхранява артефакти и материали за историята на "доновете", а редом с книгоиздателската дейност, различните публикации и изложби е започнала поставянето на указателни табели на всички значими места в Гранитния град, свързани с историята на клуба.

С тяхното съдействие успяваме да научим неизвестни неща за досегашната връзка на носителите на КНК за 1983 г. с България, датираща много преди идването на Димитър Митов. Става въпрос за сблъсъците на Абърдийн и Славия през 1968 г. в Купата на панаирните градове. По това време „червените“ са водени от знаменития бивш нападател на Хибърниън Еди Търнбул, а в техните редици личат националният вратар Боби Кларк, датският капитан Йенс Петерсен и дошлият от Престън нападател Джим Форест.

Само 1 година след полуфинала за КНК, Славия е отбор в преход – петима от онзи тим на Добромир Ташков са освободени, а новите попълнения като защитника Николай Кръстев – Шулц и Младен Василев – Махо тепърва се утвърждават. Първата среща между двата тима се играе на 17 септември 1968 г. на ст. Славия. Шотландците избират откровено дефанзивна тактика и постигат стратегическо нулево равенство. Гостите обаче усещат българското гостоприемство и освен традиционното флагче и значка те получават като дар и позлатен ключ с лика на Св. София. Това са само част от подаръците за Абърдийн, но за съжаление вече няма как да разберем какво са подарили българите при пристигането си за ответния мач.

"Проверката в архивите на клуба се оказа безуспешна и най-вероятно останалите предмети, получени на Славия, са се изгубили при големия пожар, който през 1971 г. унищожава част от ст. Питодри. Това важи за още много артефакти от историята на клуба.", казва Крис Гавин от историческия тръст на Абърдийн.

Срещата-реванш на 2 октомври предизвиква голям интерес сред местната преса, която дори отправя директно запитване до българския посланик в Лондон за проблемите с транспорта на „белите“. Те пристигат в следобедните часове на предходния ден и едва на летището научават началния час на двубоя, което кара треньорът Добромир Ташков да поиска вечерна тренировка. Когато стигат на стадиона българите разбират, че поради дъждовете теренът му ще бъде пазен и на тях е позволено да извършват единствено бегови упражнения и тренират зад врататите. През цялото време тимът е придружаван от Дюи Уилямс - учителка по руски език в местното училище "Хейзълхед" (тогава Академия на Абърдийн).

Без контузените Стоян Алексиев и Александър Шаламанов, както и заминалия с олимпийския отбор за Мексико Янчо Димитров, Славия се представя достойно, но няма шанс пред гола. От своя страна още през първото полувреме домакините стигат до 2 гола чрез Дейв Роб и Йън Тейлър и така се класират за следващия кръг. В края на сезона "доновете" завършват на 15-о място, а „белите“ са обединени с Локомотив София под името ЖСК Славия.

През 1978 г. новоназначеният треньор на шотландския тим Алекс Фъргюсън трябва да направи дебюта си в Европа в КНК срещу Марек. На ст. Бончук гостите определено не се чувстват комфортно и губят след 2:3, като близнаците Иван и Венцислав Петрови бележат всички попадения в тяхната врата. При съприкосновение с български играч защитникът Уили Гарнър чупи крака си, а в програмата преди реванша бъдещия сър Алекс ще нарече условията в хотела и храната в Дупница (тогава Станке Димитров) „далеч от идеалните“.

На реванша Абърдийн успява да се наложи 3:0, като всички попадения падат след почивката. От историческия тръст на тима все още проучват своите архиви относно тези две срещи, като се очаква справката да донесе нови любопитни детайли около една от най-прочутите победи в историята на клубния ни футбол.

Преди Митов екипа на Абърдийн са носили други двама българи – част от незабравимото американско лято на 1994 г. През юни 1996 г. мениджърът Рой Айткен първо взима в редиците на "доновете" Илиян Киряков, а 3 месеца по-късно към него се присъединява и Цанко Цветанов за общата сума от 900 000 паунда. За 2 сезона настоящия помощник на Станимир Стоилов в Гьозтепе изиграва общо 49 мача, а Киряков остава до 2000 г. и регистрира 88 официални двубоя с 1 гол. И двамата обаче не успяват да демонстрират най-добрия си футбол на Питодри – нещо, което не важи за настоящия страж на кандидат шампионите.

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK