на живо
Платен материал

Колагенът при спорт. Помага ли наистина?

Ще разгледаме възможно от най-близо по-отблизо въздействието му

Твърди се, че продуктите с колаген се борят с болки в ставите, предотвратяват наранявания на връзки и сухожилия, укрепват костите и дори увеличават мускулната маса. Но има ли научни и практически доказателства за това?

В статията ще разгледаме възможно от най-близо по-отблизо въздействието на колагена при спорт.

Ще обърнем внимание и на как организма ни го образува и при какви обстоятелства е необходим допълнителен прием на хранителни добавки с колаген.

Източник на изображението: elements.envato.com

Какво представлява колагенът?

Терминът „колаген“ се отнася до група протеини, които се намират в кожата, костите и хрущялите, мускулите, съединителната тъкан и кръвоносните съдове. Те са отговорни за тяхната еластичност и здравина.
Има различни видове клетки, които произвеждат колаген. Те се различават по своя молекулен състав, форма, разпределение и функции.

Важни факти за колагена:

● Колагенът е най-разпространеният протеин при хората и животните.
● В човешкото тяло той представлява около 30% от всички протеини и 75% от кожата.
● Има общо 28 различни вида колаген. Най-известните са колаген тип I, тип II и тип III.
● Общото между тях е, че се състоят от аминокиселини (хидроксипролин, хидроксилизин и
глицин), които придават на протеина различни способности.

Функции и ефекти на колагена

Колагенът поддържа структурата на кожата, съединителната тъкан и сухожилията, костите и хрущялите. Можете да мислите за колагена като за цимент – важен градивен елемент в тялото ви и свързващ агент, който държи всичко на място.

Но как конкретно спортистите могат да се възползват от колагена? Нека разгледаме как влияе той.

Кости

Костната тъкан се състои от около 25% органични вещества, от които около 95% се състои основно от колаген тип I. Комбинацията от твърди минерали и гъвкав колаген прави костите ви по-твърди от хрущяла. Това гарантира, че те няма да се счупят в случай на падане.

Важно е да отбележим, че колагенът е важен за гъвкавостта на ставите. Той може да помогне за облекчаване на свързаната със спорт болка в ставите по-бързо. Този, който е тип II пък може да подобри проблемите с коленните стави след физическо натоварване.

Хрущяли, сухожилия и връзки

Тялото се нуждае от колаген, за да направи хрущялите, сухожилията и връзките гъвкави и да ги защити. Протеинът позволява на сухожилията да разпределят тежестта си между мускулите и костите и да издържат на по-голям натиск.

Има проучвания, които показват, че спортисти, които са с наранени сухожилия, могат да се възстановят по-бързо, ако приемат колаген. Към приема трябва да е включена и рехабилитация.

Мускули

Колагенът съставлява около 2% от общата мускулна тъкан и 6% от частта на сухожилията. Според изследвания, когато хранителните добавки с колаген са комбинирани със силови тренировки, те могат да подобрят силата на мускулите. Това обаче важи за хора, които са изгубили част от мускулната си маса с възрастта.

При по-младите и редовно спортуващите мускулната сила не се повлиява от приема на колаген.

Заздравяване на рани

Колагенът играе важна роля при заздравяването на рани. В случай на по-тежко нараняване, той спомага за образуването на заместваща тъкан, по-известна като белег.

При спорт често има такъв тип наранявания. Ако тялото ви разполага с достатъчно колаген, това ще помогне за здравината на кожата. В случай че имате дефицит, по кожата ви ще остават белези за дълго време.

Има ли смисъл от хранителни добавки?

Хранителните добавки с колаген могат да бъдат полезни в някои обстоятелство, като при възрастни
хора и спортисти, които натоварват ставите си при движение. Въпреки това ви съветваме да говорите с лекар, ако планирате да започнете да приемате такива. Това е важно, защото и прекалено високите количества на колаген могат да доведат до странични ефекти.

Възможно е да подпомогнете естественото си образуване на протеина в тялото, като консумирате
достатъчно витамин С и доставяте на тялото си аминокиселините глицин и пролин.

Ако искате да си набавите колаген чрез хранене, можете да консумирате следните храни:

Риба - големи количества колаген се съдържат в кожата и люспите на скумрията, пъстървата
и треската.
Желатин - колагенът е основният компонент на желатина и с него могат да се приготвят
различни десерти.
Месо - то е богат на животински колаген.
Пилешка супа - колагенът от костите, сухожилията и връзките попада в супата.

Въпреки това, можете да насърчите производството си на колаген в тялото не само чрез директна консумация на колаген. Както прочетохте и по-горе, храните, съдържащи витамин С и аминокиселините пролин и глицин, подобряват производството на колаген в тялото. 

Материалът е предоставен от Forlife.bg