Дойдох за може би последния си танц. Избрах той да бъде тук - да помогна на българския баскетбол да стане не малко, а много по-добър. Това обяви легендарния Пини Гершон на пресконференция, който заема ключовия пост директор "Развитие" в българската федерация. Треньорът, който има 32 трофея в бляскавата си кариера, ще отговаря за изграждането на нова, единна методика и стратегия за обучение на младите треньори и за развитие на индивидуалните качества на най-големите таланти при подрастващите.
"Накратко - щастлив съм да съм тук. Имах доста други опции, но избрах тази. Бях тук преди години като треньор на националния отбор. Това беше много хубаво и успешно време. И най-важното - имам приятели тук. Хора, които ме обичат. Предишния път тук работих за 1 евро. Това е може би последният ми танц с баскетбола. Избрах той да бъде тук, да помогна на българския баскетбол да бъде не малко, а много по-добър", започна Гершон.
"Преди успешните ми сезони с топ отбори в Евролигата и много трофеи - започнах преди 50 години да тренирам деца и ми хареса. Работих с израелската федерация за развитие на подрастващите, имахме чудесни 11 успешни години. Спечелихме две европейски титли под 20 години."
"Талантът на българските играчи е по-голям от този на израелските. Бях на тренировка в Перник и видях невероятна генетика. Нужни са добри треньори. Тук съм не само да правя добри играчи, а да бъда ментор на треньорите - на възможно най-много треньори."
"Ако във всеки национален отбор от всяка възраст имаме трима треньори, това са 27 треньори. Ако намеря 50 процента, които се справят на ниво, ще изглеждаме много по-добре. Ще пътувам из страната, ще гледам треньорската работа и развитие по райони. Много е важно да привлечем и качествени кондиционни треньори, защото това е важна част от играта. Крайната цел е децата между 14 и 18 години да станат баскетболисти от националния отбор. Те трябва да играят баскетбол от следващо поколение, защото баскетболът отпреди 10 години е различен от днешния, а след 10 години отново ще е различен. Важно е да се развиваме и да работим правилно."
"Всеки, които започва да играе баскетбол, иска да стигне до НБА. На масата имаме човек, играл в НБА (б.р. - президентът на федерацията Георги Глушков). Саша Везенков игра в НБА. Вярвам, че нашите таланти тук ще бъдат в НБА. Те се нуждаят не само от много, но и от правилна работа."
"През моите ръце минаха шестима израелци, които стигнаха до НБА. Искам да дам Гал Мекел като пример. Играч, от който в България има стотици по-добри таланти - видях много мачове от ваши турнири. Мекел просто работеше упорито и правилно и стигна до НБА. Това е пример, не Саша Везенков."
"Талантът, генетиката размерът - вие ги имате. Просто трябва правилна работа. В залата в Перник иваше само два коша. Това е въпрос на пари. Знам, че нямаме. Без пари няма да успеем. Познавам българи и израелци, които искат да инвестират в децата. Зала с два коша значи, че всяко дете докосва топката веднъж на 7 или 10 минути. Трябват минимум 4 или 6 коша за индивидуална работа, за стрелба. За всичко, което ни трябва, за да развиваме младите. Проблемът не е само на федерацията, а на всички българи. Всички искаме да се гордеем с българския баскетбол и призовавам всички да са ангажирани и да помагат. Ако можете да намерите по-добър от мен - и това е окей. Но без значение кой ще е треньор, без това няма да успеем. Зали, треньори и спонсори, за да имаме по-добър баскетбол."
"Някога бяхте пети в Европа. Защо да не бъдете отново? Нека сте в топ 10. Няма и двама баскетболисти в Европа като Везенков. Ще опитам да докарам още един чужденец като него. Не съм тук да работя с националния отбор, но ще помагам. Ще работя за успеха на българския баскетбол с опита си - "само" 55 години в баскетбола и 32 трофея.
"Такива като Глушков и Везенков се раждат по веднъж на 25 години. Ако можем да направим още един талант за НБА, ще е чудесно. Вчера на тренировката в Перник дадох упражнения за вземане на решения, защото мисленето е изключително важно. Ако някое дете е дошло в залата да отслабне, няма да стане баскетболист. Баскетболист си, когато печелиш по 5 милиона на сезон. Добре, и 1 милион не е зле. Да живееш от баскетбола в бъдеще - това е въпрос на инвестиция, докато си млад."
"В Израел бюджетът само за юношите е двойно по-голям от този на целия баскетбол. В Израел събирахме юношите три пъти месечно - 10 месеца в годината. Ако мислим, че като върнем юношите в клубовете след европейското и ги видим отново чак следващото лято, те ще бъдат добре подготвени - няма начин. Трябва да контролираме баскетбола в клубовете, треньорите в клубовете, да виждаме играчите поне три пъти на месец, да преценяваме дали работят и се развиват, дали си пишат домашните."
"Българският баскетбол има огромно предимство над израелския. Живеете в средата на Европа. Можете да организирате лагер за 10 дни със 7 мача. И не струва почти нищо - автобус, храна, хотел. В Израел играем 4 мача на година. Две пътувания и това е. Да изиграеш контрола със Сърбия, Македония, Черна гора, Гърция е от огромно значение за опита и развитието на играчите. Не можете да го купите с пари."
Пини Гершон е един от великаните в баскетбола в исторически план. Той има и силна житейска история с България. Дядо му бащина линия е роден в Пловдив и дълги години служи като равин в пловдивската синагога. Това стана повод през 2008 г. една от най-колоритните фигури сред треньорите в баскетбола да стане селекционер на мъжкия национален отбор на България срещу заплата от… 1 евро.
16 години по-късно Пини се завръща към корените и следвайки сърцето си. Да обучава млади и жадни за развитие треньори и да ги превръща в топ специалисти на световно ниво. Да предава своите знания и философията си. Това е мисията на живота на Пини Гершон, чийто кръг от звездни възпитаници е широк, колкото земното кълбо.
Списъкът е безкраен, а в момента тези хора оглавяват някои от топ клубовете в Европа. Достатъчно е да споменем: Дейвид Блат, Ерез Еделщайн, Дан Шамир, Одед Каташ, Йоанис Сфайропулос, Ариел Бейт Халахми, Шарон Аврахами и Яков Джино.
Освен да работи и да развива треньори, сърцето на Пини Гершон бие за това да открива баскетболни диаманти от ранна детска възраст и да ги превръща в звезди от световен мащаб, които струват милиони. За 11 години като професионален мениджър на всички национални отбори на Израел, Гершон успява изцяло да подмени поколенията.
Днес 90% от гръбнака на мъжкия национален отбор е съставен от играчи между 19 и 30-годишна възраст, които са израснали под неговото крило. А тримата, с които безспорно най-много се гордее, са Дени Авдия (роден през 2001 г.), Ям Мадар (роден през 2000 г.) и Тамир Блат (роден през 1997 г.)
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK