Левски е пропуснал 600 хил. евро от евентуален трансфер на Андриан Краев. През лятото е имало оферта на такава стойност, а сега клубът отказа и 250 хил. Случващото се обаче не е прецедент при "сините".
Сагата с Краев датира от есента. Халфът изглеждаше, че ще продължи договора си с клуба, но в крайна сметка преговорите пропаднаха и от ръководството решиха да пратят футболиста в дублиращия отбор. Действие, което накара по-паметливите да се сетят и за минали подобни случки. Преди да обърнем внимание на тях, нека разгледаме пропуснатите ползи за клуба.
През лятото в Левски е постъпила оферта на стойност 600 хил. евро за Краев. Ръководството преценява, че тази сума е недостатъчна и до сделка не се стига. Месеци по-късно, с още по-малко оставащо време в контракта на халфа, идва нова оферта. Този път за 250 хил. евро от турския Коняспор. И тук преговорите удрят на камък заради разминаване в желанията на двата отбора. Краев остава, поне засега.
А ако това не се промени и по време на трансферния прозорец, то съдбата му е ясна - тренировки с дубъла и търсене на подходящи опции за лятото. Още по-важното, затворени врати между двете страни за бъдещи взаимоотношения.
Да се върнем обаче към миналите уроци, които изглежда не са научени. Още през 2004 г. Илиян Стоянов е пример за това как може да се процедира с бунтарите. Железният защитник е изваден от отбора, защото отказва да подпише нов договор. Тогава спортен директор е Наско Сираков.
Ултиматумът е ясен - подписваш или ще гледаш видео в офиса на Леге. Остава второто, като гледането на видео е градска легенда, самият Стоянов разяснява за това какво се случи тогава и обиден ли е още на Сираков за случилото се.
Бившият защитник на Левски е в Япония, където развива треньорската си професия. Пред bTV той изрази позицията си по казуса "Краев" и посъветва младия футболист какво може да направи в момента.
В преговорите с Коняспор участва популярният футболен агент Николай Жейнов. Въпреки че не е официалният представител на играча, той използва контактите си за помощ в напечената ситуация. И това не води до положителна развръзка за двете страни.
Жейнов разкрива, че и сега има интерес към Краев, но не разкрива от кой отбор. Допитваме се до агента какви са ходовете, които клуб или футболист биха могли да предприемат в подобни ситуации, какви са грешките, които българските клубове правят в комуникацията си с играчите. Той обяснява и какви са поуките от случаи като този и дали прийоми като изваждане от отбора изобщо са продуктивни.
Случаят с доскорошният капитан на Левски не е единствен в хрониката на клуба и може би няма да е последен. Освен споменатата история с Илиян Стоянов могат да бъдат припомнени и други.
През зимата на 2009 г. разговорите между един от любимците на Сектор "Б" - Еньо Кръстовчев, и ръководството се провалят. Договорът на нападателя изтича през лятото, а въпреки нуждата от нападатели, "сините" предпочитат да изпратят в изгнание Еньо. Той е изваден от отбора, впоследствие върнат за два мача през пролетния дял и след това отново изхвърлен от групата.