Равенството на българския национален тим по футбол срещу Гибралтар в Лигата на нациите ни накара да се запитаме какво има тази територия, че да ни се опълчи по този начин? Съперникът ни вчера (9 юни) не е Франция, Германия или Испания, че да знаем много за него.
Гибралтар е британска територия, намираща се в южната част на Пиренейския полуостров. Площта ѝ е 6,8 кв. км. Тоест се побира над 16 300 пъти в територията на България. С други думи Гибралтар е третата най-малка страна в света след Ватикана (0,4 кв. км.) и Монако (2 кв. км.).
Населението по преброяване от 2020 г., местното население е 34 003 души. Тоест, ако Гибралтар е град в България той ще се нареди по численост след Търговище (34 793 души) и преди Димитровград (31 837 души).
Повечето от населението на Гибралтар (79%) се определя като... гибралтарци. Те говорят и специфичен език, смесица от английски, испански от област Андалусия, малтийски и португалски. Той се нарича янито. Но пък с когото и да е от тези 34 000 жители може да се разберете на испански и английски.
Що се отнася до религията, повечето местни са католици (72%).
Как така Гибралтар е британска територия, а се намира на другия край на Европа? От 711 до 1602 г. територията е под властта на маврите, а след това на Испания. През 1704 г. е превзета от британския адмирал Джеймс Рук.
На 10 септември 1967 г. местните жители провеждат референдум, на който 99% от жителите на Гибралтар се обявяват, че искат да са под британско управление. Това кара испанския диктатор Франциско Франко да затвори границите на страната. Пунктът за преминаване е възстановен през 1986 г.
Официален държавен глава на Гибралтар в момента е британската кралица Елизабет Втора. Тя управлява чрез назначен губернатор. Той има право на глас само що се касае отбраната, външната политика, вноса и износа на стоки. Другите въпроси в държавата подлежат на обсъждане в правителството.
В Гибралтар има една магистрала, дълга само 29 км. Тя се затваря временно, когато... кацат и излитат самолети. Това предизвиква огромни задръствания! Поне за габаритите на страната. Въпреки, че е британска територия, в страната се шофира от дясната страна на движението.
Най-впечатляващата природна забележителност е Гибралтарската скала, или както местните я наричат... Скалата.
Именно там живеят над 300 макаци! Те са защитени от закона и въпреки че са атрактивни за туристите, правят доста "бели". Случва се те да станат агресивни и да нападат, да крадат и дори да хапят.
Защо тези маймуни са толкова важни? Според местно поверие, докато има макаци на територията, Гибралтар ще е британски. Колкото и абсурдно да звучи, явно и великите политици вярват в него. По време на Втората световна война броят им драстично намалява, като остават само 7 от вида. Тогава британският премиер Уинстън Чърчил ги обявява за защитен вид и забранява убийството им.
Друго поверие гласи, че от Гибралтар може да се стигне до Африка през проход под Средиземно море, дълъг 24 км. Смята се, че именно по него в страната са дошли макаците.
Икономиката там не е много развита. Земеделие не се развива, така че почти всички храни са внос.
Повечето хора работят в Испания и всеки ден чакат с часове да преминат през граничния пункт. Интересна подробност е, че в страната не се начислява ДДС.
Футбол в Гибралтар се играе от 19-и век, но едва през 2019 г. се основава първенство, признато от ФИФА. В момента в елита играят 6 отбора. Те използват един и същи стадион - "Виктория", а доминант е "Линкълн Ред Импс". Според сайта им тимът има 26 поредни титли на страната и участва в европейските клубни турнири от 2014 г. насам. Най-големият успех на "дяволчетата" е достигането до груповата фаза в Лигата на конференциите през сезон 2021/2022, където записаха 6 загуби.
Други популярни спортове в Гибралтар са леката атлетика, крикетът, ръгбито и дартсът.