на живо

След скандали и обвинения: Одобриха проекта за нов стадион на ЦСКА

СОС разреши на клуба и държавата да отсекат 75 дървета и да засадят 298 фиданки

С мнозинство от 9 гласа "за" и 3 "въздържал се" постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичния общински съвет одобри проекта за реконструкция на стадион "Българска армия". Разрешението е за отсичането на 75 дървета в Борисовата градина и залесяването на 298 фиданки.

Близо двучасовата дискусия, предшестваща гласуването, премина в напрегнат тон и при взаимни обвинения. Представителите на всички партии в общинския съвет с изключение на една подкрепиха проекта. Марта Георгиева и Иво Божков от ДБ настояваха, че не са спазени редица законови разпоредби. Те обвиниха ГЕРБ, че бързат с процедурата заради предстоящите избори и подкрепата на "червените" фенове.

На заседанието стана ясно още, че визата за проектиране и проект за реконструкция на стадион "Българска армия" чака одобрение от две министерства. Необходимо е ново становище от Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) и от Министерството на културата. Причината е, че Борисовата градина е паметник на градинското и парково изкуство. От института вече веднъж са върнали визата с 10 забележи.

Одобрение се чака и от Министерството на околната среда и регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ). Те пък трябва да преценят дали е нужна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).

Проектът предвижда на мястото на построения през 1965 г. стадион с капацитет за 22 000 зрители да се появи изцяло нов стадион с капацитет от 16 000 седящи места. По план той няма да излиза от границите на сегашната "чаша", а инвеститорите имат намерение да върнат около 40 дка от настоящия спортен комплекс към парковата среда чрез изграждане на нова алейна мрежа пред централния сектор А.

Архитектът на проекта Цветан Петров коментира, че целта е да се допринесе за развитието на зоната и да се оправят дефицитите на средата". Премахването на дърветата се налагало заради евакуация при евентуална рискова ситуация. Не се предвижда изграждане на паркинг и в парка ще влизат само специализирани автомобили.

Ето какво написаха от ЦСКА:

Членовете на комисията се запознаха в детайл с плановете ни да облагородим парковата среда около стадиона, както и намеренията ни да пуснем за свободен достъп 50% от настоящите прилежащи площи. След като премахнем огражденията и преобразим пространството пред съоръжението, алейната среда около стадиона на ЦСКА ще се превърне в едно от най-приятните кътчета в Борисовата градина.

Днешната среща беше поредният повод да запознаем широката общественост с искрените си намерения да изградим съоръжение, което ще е в полза на София и да премахнем всички съмнения относно законосъобразността на проекта и най-вече притесненията, че балансът в природата ще бъде нарушен. Както беше подробно обяснено и визуализирано на заседанието това не само няма да се случи, но парк Борисова градина ще стане още по-зелена, по-чиста и по-красива.

 

Признателни сме, че срещнахме подкрепата на членовете на комисията по екология в СОС с председател г-жа Лорита Радева, както и благодарим в частност на председателя на СОС г-н Георги Георгиев, който застана категорично зад проекта. Благодарим за пламенната подкрепа и на г-н Карлос Контрера. Одобрението на столичната управа беше една от най-важните предпоставки за получаване на разрешително за строеж за реконструкция на стадиона.

Работата, разбира се, продължава. Оттук нататък ни предстоят съгласувания с РИОСВ и НИКН-МК, в които сме входирали цялата необходима информация, свързана с реализиране на инвестиционното намерение и чакаме крайното произнасяне от двете иниституциите.

Вярваме, че не бихме срещнали проблеми при обективно разглеждане на документацията. Благодарни сме на хората, които не спъват проекта, а вършат работата си професионално, разбирайки необходимостта от ново, модерно спортно съоръжение, реконструирано със собствени средства, с което столицата ни да се гордее.