на живо

890 медала в 29 спорта: Какво отнеха мъжете на жените

Скандалът в бокса от Париж 2024 стигна чак до ООН

 

Биологични мъже са отнели 890 медала на близо 600 жени в 29 различни спорта. Стряскащото изчисление направи Реем Аслаем - специален докладчик на ООН за насилието над нежния пол.

Експертът от Йордания настоява за връщането на задължителни полови тестове, които отпаднаха през 1999 г. Темата отново е на дневен ред след скандалите в боксовия турнир на олимпийските игри в Париж.   

Според Аслаем пробите могат да се взимат чрез натривка от вътрешната страна на бузата. И единствено ДНК тестовете биха гарантирали, че биологични мъже няма да се състезават наравно с жени.

Извънредният доклад разкрива мащаба на проблема. Алсалем твърди, че бездействието на управляващите органи в спорта е ощетило стотици жени.

"Има обстоятелства, при които проверката на пола е необходима, законна и пропорционална, за да се гарантира справедливост и безопасност в спорта. На олимпийските игри боксьорките трябваше да излязат срещу съпернички, чийто пол като жени беше сериозно оспорен. МОК обаче отказа да извърши проверка. Сегашната технология позволява надеждна процедура за скрининг на пола чрез обикновен тампон. Тя осигурява неинвазивност, поверителност и запазване на достойнството", посочва експертът.

Между 1968 и 1999 г. МОК официално изисква проверка на пола при жените. Тази политика среща широко одобрение - 82% от 928 спортистки, анкетирани на игрите в Атланта през 1996 г., изразяват категорична подкрепа.

Имане Халиф от Алжир и Лин Ю-тин от Тайван предизвикаха горещи спорове на игрите в Париж. От международната федерация по бокс твърдят, че двете имат XY хромозоми, но резултатите от тези тестове така и не са публикувани. И двете спечелиха златни олимпийски медали.

"Спортът функционира на всеобщо признатия принцип, че е необходима отделна категория за жените, за да се осигурят равни, справедливи и безопасни възможности. Множество проучвания предлагат доказателства, че спортисти, родени мъже, имат предимства в спорта през целия си живот, въпреки че това е най-очевидно след пубертета", твърди Аслаем в своя доклад.