Втори българин в историята стъпи на световния връх в ските - Алберт Попов. В същата седмица, след 20 години чакане, Милена Тодорова се качи на подиума в биатлона.
Звездата ни в сноуборда Радослав Янков също отново е в люта битка с най-добрите в света. И най-важното не е сам в елита.
View this post on InstagramРазгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
И всичко това на фона на огромните трудности, граничещи с невъзможност пред зимните ни спортове. Сякаш успехите идват не заради, а напук на условията.
София е родното място на някои от най-големите таланти в ските и сноуборда. Сред тях: Алберт Попов - вторият българин от 45 години насам, спечелил старт от Световната купа по ски-алпийски дисциплини, Калин и Камен Златкови както и голяма част от надеждите ни в сноуборда: Тервел и Малена Замфирови, Кристиян и Аглика Георгиеви, Александър Кръшняк, Андреа Коцинова.
Звучи логично, все пак София е единствената европейска столица със ски-зона на 10 км от центъра.
Първите съоръжения за активен спорт на Витоша са построени през 50-те години на миналия век. Около Унверсиадата през 1983 г. ски-зоната се превръща в една от модерните на Стария континент и е домакин на престижни състезания, столицата дори става кандидат за домакин на зимни олимпийски игри през 1992 г.
Старият блясък на Витоша отдавна е изчезнал…
До разрухата се стигна след липсата на разбирателство между собственика на съоръженията "Витоша ски", столичната община и редица държавни институции.
България се радва на своето бъдещо поколение шампиони в сноуборда. С неимоверните усилия и компромиси на родителите си Тервел и Малена, Кристиян и Аглая, Андреа и Александър крачат уверено по стъпките към върха. Всички те са от София.
Ски клубовете на Витоша ползват гостоприемството на останалите курорти в България, за да продължат да раждат шампиони. Такава е съдбата и на първият и единствен до сега клуб на най-добрият ни алпиец Алберт Попов.
За същата тази Универсиада през 1983 г. е построен и Зимният Дворец в столицата. Днес в него знанията си предават легенди на ледените спортовете, сред които и двукратната сребърна олимпийска медалистка в шорттрека Евгения Раданова.
За построяването на една тренировъчна ледена пързалка са нужни между 7 и 8 млн лв.
През 2016 г. на младежките олимпийски игри Катрин Маноилова завоюва два бронзови медала. По-късно стана майка, а сега се завръща отново на леда.
Мъжката ни щафетата завърши на 8-мо място на европейското първенство в началото на годината.
България има 929 картотекирани състезатели в хокея на лед, които ползват двете столични съоръжения. За сравнение в съседна Турция има 1591 хокеисти и цели 9 пързалки, като съседите отчитат огромен ръст в интереса към този спорт. Според проучване на световната здравна организация, спортовете, които се практикуват на лед са изключително подходящи за деца с респираторни проблеми.
София - град с планина на крачка разстояние и ледени пързалки, които някога бяха средище на мечти - днес стои пред кръстопът.
Ще позволим ли на забравената инфрастуктура да продължи да бъде бариера за бъдещите шампиони?
Младите спортисти доказват, че могат да побеждават, дори когато условията са срещу тях. А какво могат да направят, когато бъдат покрепени?
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK