на живо

Държавата се захваща с кашата в шахмата (ВИДЕО)

Министър Илиев: Не е имало как да се финансира Нургюл Салимова по законен път

Спортният министър Димитър Илиев е разпоредил проверка на ситуацията в българския шахмат. На фона на успеха на Нургюл Салимова, която завърши втора на Световната купа в Баку, у нас има цели пет федерации. Нито една от тях не получава финансиране, а талантливата българка сама е покривала разходите си на турнира. 

"Проблемите в шаха не започват от вчера, а доста години назад, когато една федерация влиза в някакви корупционни проблеми. Започнат се дела, обжалвания, проточват се процедури. Създават се нови федерации. Някои от тях се лицензират, други - не. В същото време се получава едно голямо разединение в шахматната общественост. И като за последно - миналата година ноември месец е проведен конкурс по лицензиране и тогавашното ръководство на министерството на младежта и спорта е определило като легитимна федерация именно Българска федерация по шахмат 2022. Това е и същата, към която Нургюл се състезава", обясни Илиев. 

"Финансирането в България се прави по правила и нормативни документи. В случая с федерацията по шахмат то се прави по програмата за олимпийска подготовка и спорт за високи постижения. Там обаче критериите, за които можеш да получиш финансиране, са така заложени, че трябва да имаш медали, участия, постижения в годините назад. И тъй като това е нова федерация, тя съответно не е могла да спечели проект за финансиране. Оттам се получава и проблемът, за който говорим."

"ФИДЕ обаче не признава лицензираната федерация и това поставя българския шах в патова ситуация. Това са сдружения за нестопанска цел, които имат своя оперативна самостоятелност. Министерството не може да се бърка в нея. Ще направим всичко в нашите правомощия."

"Проведохме срещи с всички федерации освен една. Има обединяващо усилие на четири от тях, но когато се опитат да седнат на масата и да говорят, реално разговорът не върви. И големият губещ от тези проблеми винаги са спортистите."

"Разпоредил съм проверка, за да е ясно дали конкурсът за лицензиране е бил легитимен. Министерството обаче не може да се превръща в съд. Можем да изискваме информация и документи, да ги правим публични, но не можем да взимаме страна."

"Като всяка администрация, и министерството на младежта и спорта работи по нормативни документи и по правилници. В случая от федерацията не са отговаряли на критериите. Когато са писали проектите и са ги входирали, министър все още е била Лечева. И са получили отказ. Наистина са били търсени варианти да се помогне в конкретния случай, но това означава да се наруши законът, а никой министър не иска да прави това."