Водната топка може да не е сред най-популярните спортове у нас, но съседите ни на Балканите доста я тачат. До толкова, че един мач може да се превърне в повод за политически скандал!
Преди ден един от най-атрактивните четвъртфинали от Световната купа между Черна гора и Хърватия беше застрашен, а причината е... 1991 г.
Хърватската федерация излезе с остра позиция, в която се казва, че техните "баракуди" няма да стъпят в басейна в Котор, тъй като той носи името на Зоран Джими Гопчевич.
Бившият ватерполист е роден през 1955 г. в Котор, като цялата му кариера преминава в местния Приморац. Той е част националния отбор на Югославия. Гопчевич е сребърен медалист от олимпийските игри през 1980 г., където е обявен за най-полезен играч. Също така има сребро от европейско (1977) и бронз от световно първенство (1978).
С подобни отличия няма как в Котор басейнът да не носи неговото име.
Само че Джони има и друга страна!
През 1990 г. започва разпадът на Югославия. Черна гора не преследва своята независимост тогава. Тя остава в конфедерация със Сърбия, Косово и Войводина, а нейни войници и доброволци се бият жестоко срещу "отцепниците" от Хърватия и Босна и Херцеговина.
По време на войните се обособяват няколко лагера, в които са затваряни военнопленници и местни, отказвали да съдействат на едната или другата страна.
Така в периода 1991-1992 г. съществува лагера Морин, който се помещава в бившата сграда на пощата на малкото рибарско градче, заключено в залива между Херцег Нови и Тиват.
По хърватски данни от там са преминали 292-ма затворници, докарани от обсадения от Югославската народна армия по това време Дубровник. Те са били мъчени, изтезавани, бити, принуждавани да се бият един друг и да пеят югославски националистически песни. Организирани са им фалшиви разстрели, а по непотвърдени информации 8 от тях са починали в следствие на действията на надзирателите.
Един от пазачите е...Зоран Джими Гопчевич.
Всъщност за лагера и за участието на ватерполиста в мъченията няма писмени данни. Те идват от свидетелства на бивши затворници в Морин. Според тях Гопчевич е бил началник на охраната, като е раздавал задачи на своите подчинени, свързани и с бой над затворници и е наблюдавал случващото се.
Черногорската спортна звезда никога не е бил съден за този период, въпреки че съдът в Черна гора осъди на затвор между 2 и 4 години четирима от надзирателите през април 2014 г. 145 бивши затворници пък осъдиха държавата и получиха обезщетение в размер на 1,4 млрд. евро.
Гопчевич няма и как да бъде съден вече. Той умира през 2000 г., след като получава сърдечен удар на тренировка. Тогава е наставник на Спартак Суботица.
В знак на признателност в Котор кръщават басейна на него. Преди това съоръжението носи името на футболиста Никша Бучин, който беше убит по време на Втората световна война и бе част от комунистическата партия на Югославия.
След протеста на хърватите, от Черна гора реагираха бързо и преместиха мачовете в Подгорица.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK