на живо

Хървати отказаха да плуват в басейн, кръстен на надзирател на лагер за мъчения

Кой е Зоран Джими Гопчевич?

Водната топка може да не е сред най-популярните спортове у нас, но съседите ни на Балканите доста я тачат. До толкова, че един мач може да се превърне в повод за политически скандал! 

Преди ден един от най-атрактивните четвъртфинали от Световната купа между Черна гора и Хърватия беше застрашен, а причината е... 1991 г. 

Хърватската федерация излезе с остра позиция, в която се казва, че техните "баракуди" няма да стъпят в басейна в Котор, тъй като той носи името на Зоран Джими Гопчевич. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Бившият ватерполист е роден през 1955 г. в Котор, като цялата му кариера преминава в местния Приморац. Той е част националния отбор на Югославия. Гопчевич е сребърен медалист от олимпийските игри през 1980 г., където е обявен за най-полезен играч. Също така има сребро от европейско (1977) и бронз от световно първенство (1978). 

С подобни отличия няма как в Котор басейнът да не носи неговото име. 

Само че Джони има и друга страна!

През 1990 г. започва разпадът на Югославия. Черна гора не преследва своята независимост тогава. Тя остава в конфедерация със Сърбия, Косово и Войводина, а нейни войници и доброволци се бият жестоко срещу "отцепниците" от Хърватия и Босна и Херцеговина.

 По време на войните се обособяват няколко лагера, в които са затваряни военнопленници и местни, отказвали да съдействат на едната или другата страна. 

Така в периода 1991-1992 г. съществува лагера Морин, който се помещава в бившата сграда на пощата на малкото рибарско градче, заключено в залива между Херцег Нови и Тиват. 

По хърватски данни от там са преминали 292-ма затворници, докарани от обсадения от Югославската народна армия по това време Дубровник. Те са били мъчени, изтезавани, бити, принуждавани да се бият един друг и да пеят югославски националистически песни. Организирани са им фалшиви разстрели, а по непотвърдени информации 8 от тях са починали в следствие на действията на надзирателите. 

Един от пазачите е...Зоран Джими Гопчевич. 

Всъщност за лагера и за участието на ватерполиста в мъченията няма писмени данни. Те идват от свидетелства на бивши затворници в Морин. Според тях Гопчевич е бил началник на охраната, като е раздавал задачи на своите подчинени, свързани и с бой над затворници и е наблюдавал случващото се. 

Черногорската спортна звезда никога не е бил съден за този период, въпреки че съдът в Черна гора осъди на затвор между 2 и 4 години четирима от надзирателите през април 2014 г. 145 бивши затворници пък осъдиха държавата и получиха обезщетение в размер на 1,4 млрд. евро.

Гопчевич няма и как да бъде съден вече. Той умира през 2000 г., след като получава сърдечен удар на тренировка. Тогава е наставник на Спартак Суботица.

В знак на признателност в Котор кръщават басейна на него. Преди това съоръжението носи името на футболиста Никша Бучин, който беше убит по време на Втората световна война и бе част от комунистическата партия на Югославия. 

След протеста на хърватите, от Черна гора реагираха бързо и преместиха мачовете в Подгорица.

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK