По данни на Световната здравна организация всяка години около 300 000 деца на възраст от 0 до 19 години биват диагностицирани с рак, а в България – между 150 и 200... но по неофициална статистика. Колкото и тъжни обаче мигове да има, съществуват и хора, които са се отдали на това да се борят за малчуганите и да носят сила и надежда на тях и семействата им.
"Когато се случи болестта, идва внезапно. И това е един много дълъг период, в който нашите деца са в социална изолация, далеч от своите приятелчета, близки, подложени са на тежки изпитания, дълго време на лечение. И в този момент ние сме там, за да ги подкрепим и да ги преведем по една цветна алея, за да могат по-лесно да се възстановят и да можем съхраним мечтите им", споделя Симона Караиванова, съоснователка на Фондация "Злато", пациентски застъпник и родител на сървайвър.
Тя обаче не вижда справедливо отношение към лекарите у нас. "В един такъв момент, когато е застрашен животът на детето, понякога родителите изпадат в паника. И всеки търси, според своите си разбирания, възможно най-добрата грижа за децата си. Разбира се, в публичното пространство има доста негативизъм, който се натрупва от определени слоеве на обществото - срещу българските лекари, срещу лечението в България. Това също допринася за тази, понякога напълно оправдана, истерия."
Фенклубът на Арсенал в България е първият, който събира и дарява средства за каузата. Караиванова не забравя за този жест. "Знаете ли... подкрепата на близки, приятели, каквито са фенклубът на Арсенал за нас, ни дава криле. Не можете да си представите колко е важно да знаеш, че имаш верни хора зад себе си и приятели, на които можеш винаги да разчиташ, и емоционалната подкрепа не може да се сравни с нищо."
"Турнирът се провежда за девети път от 2018 година насам. През 2022-а и 2023-а правихме по два турнира, тъй като публиката се разрастваше, има и стари привърженици, които винаги ни посещават. Надявам се да има повече такива събития. Над 80% от децата, които са диагностицирани в България, имат реален шанс да се излекуват. Това ни мотивира да бъдем все по-отдадени на каузата и да развиваме все повече турнира и въобще идеята повече хора да се включват в него", казва Емилия Николова – пиар и маркетинг специалист, представител на фенклуба на Арсенал в България.
Най-важни в цялото мероприятие остават малките бойци с несгодите, които неслучайно по медицинска терминология са наречени сървайвъри – оцеляващи. "Ами всъщност те са истинските шампиони. Ние сме тук само за да ритаме топка и да се забавляваме, докато има помагаме. Те са тези, които са истинските победители, и заслужават всички наши адмирации", откровена е Емилия Николова.