Пилотът Себастиан Алварес постигна най-високата скорост, изминавайки най-дългото разстояние за най-кратко време и с това пренаписа историята на въздушните спортове. След пет години подготовка и с опит във военната авиация, Алварес си поставя за цел да премине границите на това, което се смята за възможно.
Подобрените от чилиеца рекорди за скорост, разстояние и време винаги са били отделни цели за атлетите. Алварес обаче превъртява играта.
На 22 март 2025 г., той скача от самолет на височина от над 12 600 метра, използвайки реактивната струя за ускорение. Полетът му продължава 11 минути и 1 секунда, по време на които той разбива три световни рекорда:
• Скорост: Алварес достига 550 км/ч , летейки по-бързо от болид на Формула 1; предишният световен рекорд на "Гинес" беше 397 км/ч.
• Разстояние: Той изминава над 53,45 км – почти два пъти повече от предишния официален рекорд на световната федерация по въздушни спортове (FAI )от 29,06 км. Иначе казано, той преминава повече от един маратон разстояние за малко повече от 10 минути.
• Време: Полетът на Алварес продължава 11 минути и 1 секунда, което е с 1,30 секунди повече от предишния официален рекорд на FAI от 9 минути и 31 секунди.
Себастиан Алварес винаги е искал да лети. Той преследва мечтата си, като се записва в Чилийските военновъздушни сили, където става опитен военен пилот и парашутист. Но с времето дори военният свободен полет започва да му се струва твърде структуриран и той търсил нещо по-диво. Тогава открива полетите с уингсют. "От дете мечтая да летя", споделя той. "В крайна сметка този проект отразява цялата ми житейска история."
С прякор Ардила (в превод от испански - катерица), Алварес става известен със своите прецизни и гъвкави полети, наподобяващи полетите на летящата катерица. За разлика от любителите на адреналина, които понякога поемат сляпо рискове, той внимателно изучава, планира и усъвършенства всяка подробност, преди да изпълни съответния полет.
Едно от най-смелите му предизвикателства било да прелети през кратера на вулкана Виларика - най-активния вулкан в Чили. "Чувството да влизам в "къщата на дявола" беше едно от най-страшните, най-опасните и най-странните неща, които съм изпитвал", споделя той. "Трябваше да говоря с вулкана, защото той прави каквото си иска. Ако бях направил грешка, можех да остана там."
Летенето с уингсют изисква специален костюм, който свързва повърхността между ръцете и краката, подобно на кожната мембрана при прилепите, създавайки аеродинамичност. Под костюма Алварес има електрическа термо система за защита от екстремния студ. Уингсютът на практика превръща човек в дишащ самолет, генерирайки подемна сила, която позволява на пилотите да прелитат невероятни разстояния.
Неговият шлем е проектиран специално за тази мисия, като включва усъвършенствана кислородна система, подобна на тези, използвани от пилотите на изтребители. Специализираната маска предпазва от температура и вятър, като същевременно гарантира, че изпускателният клапан за кислород няма да замръзне – потенциално фатална неизправност. Може би най-важното е, че комуникационна система предоставя GPS данни на всеки три секунди, давайки на Алварес подробна информация за полета.
Освен че пилотът разчита на най-съвременно оборудване, той преминава и през специална физическа и ментална подготовка.
За всеки спортист, пътят на Себастиан Алварес разкрива универсални истини за постиженията: революционният успех не е свързан с внезапни, чудотворни моменти, а с последователна отдаденост и постепенен напредък.
Източници: Reuters, Red Bull
Снимки: © Joerg Mitter/RedBull Content Pool
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK