
Най-възрастният маратонец в света - 114-годишният Фауджа Сингх, бе убит от кола в родния си град Беас Пинд в Индия, вчера на 14 юли. Трагедията се случва по време на неговата ежедневна разходка.
Историята на Фауджа вдъхновява милиони по света. Той преживява смъртта на жена си и две от децата си, което го мотивира да започне да бяга. През 2012 година подобрява рекорда за най-възрастен маратонец в света.
След като автомобилът блъска Фауджа, той веднага е откаран в близката болница.
Въпреки това, тежките наранявания в областта на главата са прекалено сериозни и 114-годишният издъхва в болничното отделение.
Така светът загуби една от най-ярките фигури в спорта, чиято история са разказвали стотици издания по света и има защо!
Като дете Фауджа се затруднява да направи първите си стъпки. Близките му смятат, че той никога няма да проходи. Консултират се с лекарите в селото. Диагнозата е: „слабост“. На 5-годишна възраст той започва да куца. Научава се да ходи правилно едва на 10 години. Не ходи на училище. Работил във ферма, където храни добитъка и отглежда царевица и пшеница.
Съпругата му умира през 1992 година. Дъщеря му умира при раждането, а през 1994 година петият му син Кулдип губи живота си, когато по време на буря върху главата му пада метална ламарина.
Тогава Фауджа, на 83-годишна възраст, започва да бяга, за да преодолее скръбта си. 6 години по-късно обаче започва да приема тази дейност на сериозно, след като имигрира във Великобритания.
През 2000 година той изумява всички, когато завършва първия си маратон в Лондон за 6 часа и 54 минути – на почти 90 години.
От тогава насам Фауджа, никога не поглежда назад. Той бяга маратони в Ню Йорк, Торонто, Мумбай и още други. През октомври 2011 година той подобрява рекорд след рекорд.
На състезание в Торонто, той поставя осем световни рекорда за хора над 95 години в дисциплини от 100 до 5000 метра. Сингх става първият 100-годишен бегач, завършил маратона в Торонто.
От Книгата на рекордите на Гинес не признават официално това постижение поради липсата на акт за раждане от 1911 година.
Фауджа обаче получава своето признание, когато на олимпийските игри в Лондон през 2012 година той носи олимпийския огън. Публиката го аплодира бурно, сякаш в този момент не носи просто факла, а самата идея, че възрастта е само цифра, а волята — вечна.
"Денят, в който спра да бягам, е денят, в който ще умира", казва Фауджа Сингх преди няколко години. Така и стана.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK