Сблъскваме се с изкуствения интелект вече почти ежедневно. Каква е ролята му обаче в олимпийския спорт?
На този въпрос се опита да отговори днес Иларио Корна, главен директор по информационните технологии в МОК, който гостува днес в Националната спортна академия „Васил Левски“ на конференцията "Изкуственият интелект и спортът - предимства и предизвикателства", организирана от Весела Лечева. Сред гостите беше и министърът на младежта и спорта Иван Пешев, а събитието бе открито от ректора на НСА проф. Красимир Петров.
От системите за сигурност до съдийството и преживяването на феновете, изкуственият интелект е присъствал неотлъчно на олимпийските игри в Париж. Той е помагал с поведенческия анализ, който е проследявал необичайни модели, показващи потенциални заплахи.
Присъствието му в спорта не е нещо ново. Измерване показатели, технически индикатори, помощ на реферите – спортът често прибягва до AI. В Париж обаче, изкуственият интелект е използван повече от всякога.
Една от любопитните му роли, интегрирани по време на най-големия спортен форум през лятото на миналата година, е алгоритъм, който изтрива хейт публикации.
Повече от 15 000 атлети са предпазени от кибертормоз, благодарение на AI. Съдържанието на над 56 милиона публикации, адресирани към атлетите са анализирани за кибертормоз, а тези, които са били пълни с думи на омразата - са изтрити.
Друга от основните му функции е подпомагане на съдиите. "За нас изкуственият интелект е помощ на реферите, за да запазим спорта чист и безпристрастен", заяви директорът в МОК пред bTV.
"Най-големият плюс на AI е, че можем да го използваме, за да подобрим Игрите – най-вече в организацията. Хвърляме доста труд в това да ги организираме по-ефикасно. Единственият минус е, че нещата се развиват много бързо", пошегува се Иларио Корна.
Най-яркият пример за помощта на изкуствения интелект е технология, тествана в Сенегал. В рамките на 4 дни физическите данни на 1000 деца са анализирани, а 48 от тях са избрани, за да продължат подготовката си напред в професионалния спорт.
"Може да се спести изключително много време и средства по отношение на селекцията при най-малките. Да намериш талантите в най-кратко време", определи най-големия плюс на употребата на изкуствен интелект в спорта председателят на българския стрелкови съюз Весела Лечева.
"България трябва да получи най-новото, което имат и нашите конкурентни държави. Моята цел е именно това – да докараме в България това, което правят нашите конкуренти на много високо ниво, защото нашият спорт го заслужава. Заслужават го нашите треньори, нашите специалисти, защото те са изключително добри. Ние трябва да им дадем в ръцете средства, механизми, с които да подобряват и да достигат успеха по много по-кратък път", допълни Лечева.
В срещата се включи и генералният секретар на БОК Белчо Горанов.
"С помощта на изкуствения интелект бяха постигнати впечатляващи резултати за организацията, оптимизацията, изживяването на зрителите, телевизионното представяне и редица други елементи, които помогнаха на олимпийските игри да подобрят редица рекорди, но най-вече да са близо до публиката. Олимпийската програма за изкуствен интелект е третият от трилогията стратегически документи, стартирани под ръководството на президента на МОК Томас Бах, и представя очакваното въздействие, което AI може да окаже върху спорта", обобщи за финал Корна.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK