Златните ръце на Стойка Кръстева, донесли олимпийско злато за страната ни в женския бокс от Токио 2020, вече държат новородената Цветелина.
Първородната рожба на шампионката проплаква на 12 юли 2022 г. в 22:06 ч. и оттогава двете са неотлъчно една до друга. "Целият ни свят се върти около нея. Всичко се промени. Съобразяваме се изцяло с нейния режим", горда е мама Стойка. Бременността й минава леко, ражда със секцио и вече е почти напълно възстановена.
"Кърмя и се надявам това да продължи колкото се може по-дълго. Дори капките за колики й ги давам с кърмата", разказва специално за bTV Кръстева. Първа помощ за всичко й оказва съпругът й Борил. "В началото и майка ми беше при нас, но по-скоро за кураж. Адаптирах се много бързо към Цвети. Тя ме учи на всичко", споделя спортистката, която има във визитката си още две европейски титли, два сребърни медала от световни първенства и 21 титли на България.
Признава, че още не е показвала на малката боксьорските си ръкавици, но пък за сметка на това златният й медал от олимпийските игри стои на видно място в стаята на бебето. "Сега намирам у нея повече черти на Борил, но ще открия с времето и мои. Най-важното е да прилича на себе си и да е добър човек".
В първите месеци от бременността бившата вече боксьорка е сигурна, че чака момче. "Даже бяхме готови с мъжко име. Но след това на два-три прегледа се потвърди, че ще е момиче. Исках да носи българско, традиционно име. Цветелина означава усмихната и лъчезарна. Избрах още 5-6 имена, от които Борил да избере и в крайна сметка се спряхме на Цветелина. Мъжкото име ще го използваме в бъдеще, искаме голямо семейство с три деца. Няма по-голяма радост от това", доверява ни още Стойка.
На 7 август 2021 г. тя грабна златото в Токио в кат. до 51 кг, побеждавайки туркинята Бусе Наз Чакъроглу, която бе и водачка в схемата на турнира.
Година след феноменалния успех тя е категорична, че повече няма да се качи на ринга. "Абсолютно съм сигурна. Искам да предам на девойките в "Локомотив" София моя опит и да ги изведа напред в кариерите им. Десетина са момичета, в които има хляб. Медалът от Токио със сигурност ги е мотивирал да не се отказват и да продължават да се доказват и да изкачват върхове. В нашия спорт успехът не идва веднага, трябват години. Дълго време на женския бокс му бе много трудно, докато се утвърди, но вече виждаме плодовете. Мечтая да се развия като треньор на клубно, а по-късно и на национално ниво", не крие амбициите си Кръстева.
В залата момичетата най-често я питат: "Трудно ли беше?" Отговаря им двузначно. "Лесното бе в Токио, труден бе пътят, който извървях до олимпийското злато".
Кръстева е сигурна, че боксът ще остане в олимпийската програма. Както е добре известно Международният олимпийски комитет реши да извади три от основните спортове от програмата за олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 г. Става дума за бокса, вдигането на тежести и модерния петобой. На тяхно място ще влязат скейтборд, сърф и спортно катерене, които дебютираха в Токио. Щангите са част от олимпийските спортове от 1896-а, а боксът влиза в програмата на Игрите през 1912 г в Стокхолм.
"Към нашия спорт има три условия, които ще бъдат изпълнени. Не си представям олимпийски игри в Щатите без бокс. Традицията ще надделее", категорична е легендата от Добрич.
Завършваме отново цветно с Цветелина. "Нищо не може да се сравни с раждането на дете. Тя е на първо място, не златото. Със сигурност ще израсне в залата. Искаме да спортува и да расте здрава и волна. Ще я подкрепяме, какъвто и път да избере, но най-важното за нас е да е добър човек", завършва Стойка.