От световното първенство по футбол в Катар остана само един мач, за който на феновете им пука и той е най-важният: финалът!
В неделя (18 декември), от 17:00 часа българско време, на стадион „Лусаил“ в Доха един срещу друг се изправят отборите на Аржентина и Франция.
Аржентинците не са ставали световни шампиони от 1986 г., когато го правят с Диего Марадона в редиците, а французите ще защитават титлата си от последния мондиал през 2018 г.
Как се охраняват едни от най-големите звезди на световния спорт като съотборниците в ПСЖ Лионел Меси и Килиан Мбапе, чиято обща стойност надхвърля 200 млн. евро по данни на Transfermarkt.com?
Ще ви отговорим така: охраняват се по въздух, суша и вода, а ние ще ви разкажем кой се грижи за сигурността в небето на Катар. Осем изтребителя „Юрофайтър Тайфун“, всеки със средна цена от 100 млн. евро, кръжат във въздушното пространство на емирството.
„Юрофайтър Тайфун“ е вторият най-скъп боен самолет в света. Самолетът е на въоръжение в германските военновъздушни сили, както и във ВВС на Италия, Испания, Великобритания и Австрия. Любопитното е, че преди 5 години друга арабска страна - Саудитска Арабия, плаща 4,43 млрд. британски лири, за да се сдобие със 72 подобни изтребителя.
Специално за световното първенство в Катар, тези осем изтребителя, модел „Юрофайтър Тайфун“ представляват част от ескадрила №12 – съвместна ескадрила на Кралските военновъздушни сили на Обединеното кралство и Катарските военновъздушни сили.
Британското военно участие в Катар се простира и до персонала на Кралския флот и армията – общо 550 души, специално командировани за Мондиала в различни роли, включително екипаж на боен кораб във водите на емирството.
"Ако си вършим работата добре, хората няма да забележат, че ние сме тук, особено по време на самите мачове", казва Крис Райт - командващ офицер на 12-а ескадрила, който през 2012-а ръководи подобна операция по сигурността и за олимпийските игри в Лондон.
Първият полет на изтребител „Юрофайтър Тайфун“ е осъществен на 27 март 1994 г., но бойното му кръщене е в Либия през 2011-а. До януари 2020 г. в света са произведени 570 бойни самолета от този тип. 232 от тях на Кралските ВВС на Великобритания, а 180 на германските ВВС. Катар е дал поръчка за 24, които обаче още не са доставени. Максималната скорост, която развиват е 2200 км в час, а максималната височина, която достига е под 17 000 метра.