на живо

Нетипични гениталии: Скандалните боксьорки страдали от рядък синдром

От олимпийският комитет на Алжир твърдят, че Имане Хелиф е жертва на заговор

 

Скандалните боксьорки Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-Тинг страдат от рядък синдром, съобщава феминисткият уебсайт Reduxx. В информацията се посочва, че и двете са засегнати от Разлика в сексуалното развитие (Difference of Sexual Development DSD) - поредица от медицински състояния, които могат да бъдат идентифицирани още в ранните фази на бременността. При въпросния синдром гениталиите са нетипични по отношение на хромозомите.

Участието на Хелиф и Лин предизвика разгорещени дискусии. Двете бяха дисквалифицирани по време на световното първенство в Ню Делхи миналата година. Келиф е отстранена часова преди мача за златния медал, като организаторите - Световната боксова асоциация (IBA), се мотивират с повишени нива на тестостерон.

Тогава Алжирският олимпийски комитет (COA) реагира с твърдението, че дисквалификацията е част от заговор за лишаването на боксьорката от световната титла. В изявлението се посочва още, че причините за високото ниво на тестостерон са медицински.  

От IBA подчертаха, че решенията са взети след "щателен преглед". В изявлението се уточнява, че нито една от боксьорките не е преминала тестостеронови тестове, а вместо това са били "подложени на отделен и признат тест", който е бил проведен на световните първенства през 2022 и 2023 г. "Тестовете убедително показват, че двете спортистки не отговарят на необходимите критерии за допустимост и имат конкурентни предимства пред други състезателки". Резултатите от тестовете никога не са публикувани.

Боксовият турнир в Париж се администрира от МОК, който зачеркна IBA след серия корупционни скандали. Олимпийският орган реши да допусне Хелиф и Лин с мотива, че двете са жени "по паспорт" и няма доказателства за полова недопустимост. 

Благодарение на ситуацията IBA нанася контраудар. "Различните разпоредби на МОК повдигат сериозни въпроси както за честността на състезанието, така и за безопасността на спортистите. IBA не носи отговорност за това, че МОК ни лиши от организирането на олимпийския турнир. При това - на фона на сериозни проблеми с управлението."