на живо

Спиралата на "Левски" (ВИДЕО)

И малко идеи за тренировки вкъщи от Флорина Иванова

Кризата в "Левски" се превърна във водеща спортна новина у нас в последните дни. 

Но за да я проследим от само ѝ начало, трябва да се върнем през 2015 г., когато Тодор Батков обяви, че се разделя с акциите на клуба. От тогава начело на "сините", през кратки периоди от време, се сменяха различни ръководства. 

"Левски" влезе в спиралата на задлъжняване към държавата и към фирми, футболисти и треньори. Едни кредити се изплащаха с други кредити на много по-неизгодни условия.

Снимка: Lap.bg

През 2019 г. Васил Божков, чрез своя приближен Георги Попов и негови фирми, пое финансирането на "Левски". Двамата днес са в Дубай, след като българската прокуратура повдигна 11 обвинения срещу тях. Божков влезе на стадион "Георги Аспарухов", когато задълженията на клуба бяха над 30 млн. лева. За една година той успя да погаси задължения към Националната агенция по приходите в размер на 16-17 млн. лева, както и да намали цялостната сума на около 5 млн. лева. Сключиха се споразумения за разсрочване, вноските се погасяваха редовно, даде се рестарт на школата. 

И така до януари, когато започна разследването срещу Божков. Той веднага напусна страната. "Левски" изпадна в тежка криза. Първите действия на ръководството бяха да потърсят други фирми, които да спонсорират клуба. Това отне много време, за това феновете, чрез най-различни инициативи, дарения и кампании, успяха да съберат за февруари месец над 1,200 млн. лева. Чрез тях се изплати задължението към НАП и най-належащите плащания, включително и по съдебни дела от изминали години.

Снимка: Lap.bg

След това настъпи пандемията от коронавирус, заради която задълженията започнаха да се увеличават, а приходите, заради липсата на мачове, намаляха. Феновете на "Левски" успяха да изкупят билетите за мача срещу "Лудогорец" - около 10 000, който първоначално трябваше да се играе без публика, а след това беше отложен за неопределено време.

Преди дни пък се проведе спешна среща между изпълнителния директор Павел Колев и лидерите на фенските организации.

Ясно е вече, че на 14 май започва да тече 30-дневният срок, в който "сините" трябва да подадат молба за несъстоятелност, ако не се намери изход от тази ситуация.

Пред bTV Божков отговори и на феновете, които дни преди това го попитаха какво смята да прави с акциите. Той изрази готовност да ги даде. Това обаче предизвика по-голяма несигурност, тъй като нямаше конкретика кога и на кого. Самият Божков напомни, че е вложил 25 млн. лева в "Левски" и това се превръща в неговия най-голям актив, тъй като всичките му други сметки са запорирани заради обвиненията. За това едва ли ще се раздели толкова лесно с акциите.

Междувременно привържениците поискаха от министър-председателя Бойко Борисов да съдейства. Единият вариант е да бъде вдигнат запорът на сметките, по които Васил Божков подпомага финансово клуба. Другият е да бъде отпуснат безлихвен кредит на "Левски", за да могат да бъдат изплатени възнагражденията поне на футболистите. Играчите вече имат право да напускат, въпреки че това е най-силният актив на клуба.

Снимка: Lap.bg

Баскетболният треньор Константин Папазов пръв се свърза с Божков, за да преговаря за акциите. Той заяви, че ще даде по-голяма ясното днес (10 май) в предаването "120 минути" по bTV от 17:00 ч.