на живо

Равносметката 2019: Медали, върхови постижения и признание за българските спортисти

2019-а година беляза края на футболната кариера на Димитър Бербатов

2019-а година беляза края на един славен футболен път. На 19-и септември Димитър Бербатов обяви, че окачва бутонките след 20 години в професионалния футбол. Направи го по нестандартен начин – със специално видеопослание в социалните мрежи.

Решението не представляваше изненада за футболната общественост, след като родният нападател за последно се появи на терена година и половина преди окончателно да вземе своето решение. След като разтрогна с индийския "Керала Бластърс", родният голмайстор търсеше нов клуб, за който да играе, но в крайна сметка сложи край на своята кариера. 

Бербатов остави след себе си 660 мача и цели 273 гола. 7 пъти бе избиран за Футболист на годината на България, като по този показател изпреварва дори легендата Христо Стоичков.

Най-ярките спомени на феновете ще останат с фланелката на "Манчестър Юнайтед", където българинът спечели на два пъти английската Висша лига, включително и приза за голмайстор номер едно в Англия през сезон 2010/11. Най-силно в съзнанието на родните запалянковци ще се запечатат рекордните 48 гола, които Димитър Бербатов реализира с националния екип.

През 2019-та имаше и редица български постижения. 14 години след най-тежката контузия в кариерата си, Ивет Лалова за пореден път изуми света. На 35-годишна възраст, българката стигна до трети финал на световно първенство. Спринтьорката завърши на седмо място в спринта на 200 метра.

Григор Димитров постигна първата си победа над Роджър Федерер на Откритото първенство на Съединените щати. Въпреки че представянето му през годината скачаше от едната до другата крайност, българинът завърши годината в топ 20 на световната ранглиста.

Историческа година в биатлона. Владимир Илиев донесе сребро на България от световното първенство на 20 км. Красимир Анев спечели европейската титла в същата дисциплина.

За първи път от 1986 г. българин завърши в топ 10 на Световната купа в ски алпийските дисциплини. Алберт Попов се нареди 9-ти в слалома.

Кубрат Пулев се превърна в задължителен претендент за титлата в тежка категория на Международната боксова асоциация, след като победи американеца Райдъл Букър в Калифорния.

Мария Оряшкова грабна забележителната пета световна титла по самбо, а през лятото добави и златен медал на Европейските игри в Минск.

В щангите 22-годишният Божидар Андреев триумфира с титлата на европейското в Грузия. Отличието е първо за България от 2014 г. насам.

Два златни медала за България на световното по лека атлетика за хора с увреждания в Дубай. За трети пореден път Ружди Ружди спечели титлата в тласкането на гюле. Християн Стоянов триумфира в бягането на 1500 м.

За втори пореден път Петър Стойчев е световен шампион по ледено плуване.

Огромно признание за легендата на българския баскетбол – Атанас Голомеев, който бе удостоен с най-високото държавно отличие – орден "Стара планина“.

Световното признание имаше и за волейбола. Борис Гюдеров и Васил Симов бяха посмъртно приети в Залата на славата.

Хокеистът Константин Михайлов се превърна в първия българин, приет в залата на славата.

С надежда и очакване поглеждаме към 2020-та. Тя ще бъде последният билет за българските спортисти да за олимпийските игри в Токио.

  • Равносметката 2019: В края на годината Бойко Борисов смени социалния министър
  • Равносметката 2019: Димитър Маринов развя българското знаме на наградите "Оскар"
  • Равносметката 2019: 50 години след кацането на Луната – време за завръщане?
  • Равносметката 2019: Целувката на Кобрата
  • Равносметката 2019: Скандалите в БФС
  • Равносметката 2019: Истерията „социалните ще ни вземат децата”
  • Равносметката 2019: Зараза, протести и напрежение заради чумата по свинете
  • Равносметката 2019: Предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман
  • Равносметката 2019: Местните избори
  • Равносметката 2019: Шпионските скандали в България