на живо

Българският олимпийски комитет подкрепи решението за руските спортисти

"Винаги сме били за твърдо и безкомпромисно спазване принципите на феърплея, честната игра и коректността в спорта", казват от олимпийската ни централа

БОК

Българският олимпийски комитет (БОК) подкрепи решението на Международната централа да позволи на руските състезатели, които не са уличени в употреба на допинг, да се състезават на Олимпийските игри в Рио де Жанейро, които започват на 5 август.

След 3-часово заседание в Лозана, Международният олимпийски комитет реши да не изхвърли цялата руска делегация от игрите в Бразилия, а само провинилите се атлети.

Олимпийската централа в България подкрепи това решение с изявление на официалния си сайт. В него се казва, че "санкциите и рестрикциите не бива да влияят на тези, които са били коректни в подготовката и участието си досега". Същевременно обаче от БОК остро осъдиха използването на спорта за политически цели и интереси.

Ето и цялото становище:

Българският олимпийски комитет следи с тревога и загриженост последните събития в олимпийското движение, довели до напрежение в световния спорт непосредствено преди Игрите в Рио.

БОК винаги е бил за твърдо и безкомпромисно спазване принципите на феърплея, честната игра и коректността в спорта, които са изцяло в духа на олимпийските идеали -- се казва в становището на олимпийската ни централа. - Нищо не може да оправдае липсата на  равнопоставеност и използването на забранени практики и медикаменти от състезателите. За това изцяло подкрепяме нулевата толерантност към употребата на допинг, подкрепяме и нетърпимостта към прикриването и манипулирането на резултатите от тестове.

Санкциите и рестрикциите обаче не бива да влияят на тези, които са били коректни в подготовката и участието си досега, за това споделяме позицията на МОК и Асоциацията на летните олимпийски спортове (ASOIF) за „индивидуална справедливост“.

Същевременно БОК е против това спортът да се използва за политически цели и интереси, защото помним до какво разцепление в олимпийското движение доведоха те в началото на 80-те години на миналия век. Буди тревога все по-засилената намеса на политиката в света на състезанията, много от решенията в съвременния спорт са подчинени на геополитически и бизнес интереси. Надяваме се подобни процеси да не се превърнат в трайни тенденции, защото това би било пагубно за спорта.

Вярваме, че решителните и обединени действия на цялата олимпийска общност ще имат силно позитивен и оздравяващ ефект в развитието на световния спорт.