Богоявление е един от най-светлите християнски празници. Свързан е с кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в р. Йордан и е повод редица българи да си пожелаят здраве, късмет и една плодородна и мирна година!
Имен ден празнуват Бистра, Богдан, Богдана, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Боян, Бояна, Дана, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден и редица други.
Истината е, че хора с тези имена са носили и продължават да носят радост на българите, трупайки успехи на най-големите спортни надпревари.
Например обичаният от поколения борец Боян Радев. Той е първият българин, спечелил два златни медала от олимпийски игри – през 1964 г. в Токио и през 1968 г. в Мексико. Радев е още световен шампион от 1966 г., Спортист на ХХ век на „Левски“, член на Залата на славата на международната федерация по борба, а след активната си спортна кариера – дарител номер 1 на Националния исторически музей и отявлен колекционер.
На Игрите в Мюнхен през 1972 г. българският флаг се вее гордо заради щангиста Йордан Биков. Той става шампион в категория до 75 кг. А в колекцията си има още световна титла в изтласкването (1971 г.) и две първи места на европейски първенства.
4 години по-късно – на Игрите в Монреал 1976 г. още един Йордан се качва на олимпийския връх във вдигането на тежести. Йордан Митков триумфира в същата категория. 3 години по-късно той ще се изкачи и на европейския връх.
Днес празнува и една от най-добрите български лекоатлетки. Йорданка Донкова е олимпийска шампионка от Сеул 1988 г. на 100 м с препятствия. Тя има и бронзов медал от Игрите в Барселона 4 години по-късно! 27 години срещу името ѝ стои и титлата Световна рекордьорка! Тя записва постижението през 1988 г. в Стара Загора – 12,21 секунди. Рекордът остана неподобрен до 2016 г.!
Скокът на височина е една от най-българските дисциплини. Рекордът в нея все още е дело на Стефка Костадинова (209 см), но днес заслужено обръщаме внимание на една друга олимпийска принцеса – Йорданка Благоева! На Игрите в Мюнхен през 1972 г. ѝ връчват сребърен медал, въпреки че летвата пада 17 секунди след последния ѝ опит, който би бил шампионски! Благоева има още един медал от най-важния спортен форум на планетата – бронз от Монреал 1976 г.
Тя е европейска шампионка в зала и първата българска лекоатлетка, която поставя рекорд – 194 см през 1972 г.
Подобна е съдбата и на Йордан Йовчев – родният представител в спортната гимнастика. След дискусионно решение на съдиите, на олимпийските игри в Атина през 2004 г. му е присъден сребърен медал на халки. Това предизвиква гнева на спортните почитатели и дори на конкурентите му. Вечноусмихнатият Йовчев има в своята колекция още 3 бронзови медала от Игрите и 4 златни от световни първенства! Той е един от малцината, успели да участват 6 пъти на олимпийски игри!
Във футболните среди може би най-известният именик е Йордан Лечков! Той беше част от националния тим, станал четвърти в света през 1994 г. и успя да донесе победата на „лъвовете“ над фаворита Германия.
Смелост е да играеш и за "Левски", и за ЦСКА! Но това може би е думата, която описва най-добре Божидар Искренов - Гибона! В своята богата кариера Радостта на народа 3 пъти е бил шампион на България и 3 пъти е вдигал Купата!
Честитим и на легендата на "Черно море" и ЦСКА Божил Колев, който през 1974 г. беше част от националния тим, играл на световното първенство в Германия. С червената фланелка той става 5 пъти шампион на България и 3 пъти носител на Купата на страната.
Пример за това колко издръжливи са празнуващите днес със сигурност е баскетболистът Йордан Бозов! Той игра до 41-годишна възраст, спечели 3 пъти Купата на България и вдъхнови хиляди да тръгнат по неговите стъпки.
На волейболното игрище празнуват двама треньори – Богдан Кючуков, който изведе мъжкия национален отбор по волейбол до бронзовите медали от световното първенство в Париж през 1986 г., както и Найден Найденов, който беше начело на „лъвовете“, когато те се наредиха на 4-а позиция в крайното класиране на олимпийските игри в Лондон през 2012 г.
Честит имен ден и на едно от златните момичета на българската художествена гимнастика – Йорданка Георгиева. Тя беше част от националния ансамбъл с треньор Лили Игнатова, завоювал златен медал на световното първенство в Баку през 2005 г. за съчетанието си с 5 ленти.
Днес българският спорт не може да се похвали с такива успехи. Но пък надежда има! И тя е ръцете на европейския шампион по вдигане на тежести от 2019 г. и бронзов медалист от световното през същата година – Божидар Андреев.
По стъпките на своя по-голям брат Даниел върви боксьорът Боян Асенов, който вече има бронз от европейското първенство до 22 години през 2018 г.
Във футбола пък погледите са насочени към Божидар Краев. Той беше единственият българин, играл в груповата фаза на Шампионската лига през този сезон. А оттук нататък му пожелаваме още минути на терена в силните първенства!