
Хьон Чун. Пъпчив младеж с вид на все още не излязъл от пубертета. С изражение, което спокойно може да ви подведе, че срещу вас стои шампион от олимпиада по физика и математика, а не професионален спортист.
Попитайте обаче Новак Джокович за Чун. Носителят на 12 титли от Големия шлем напусна любимата си надпревара – Откритото първенство на Австралия след като бе шамаросан в три сета от южнокорейското чудо, гледащо света зад дебелите стъкла на състезателните си очила.
Кое, по дяволите, е това момче?
Хьон няма профил в Туитър, не публикува нищо във Фейсбук. За социалните мрежи , на практика, той не съществува. Казано по-конкретно: според съвременните стандарти на живот и популярност, мъглата, в която е обвита биографията му го превръща в абсолютен фантом за съперници, фенове и медии.
„Приел съм заболяването си. Очилата трябва да нося постоянно. И да искам, не мога да ги свалям. Те са се сраснали с лицето ми”, признава единственият кореец в първите 100 на световната ранглиста, който в момента заема 58-мо място в света, а 2017-та завърши под №51 в ранглистата.
„Честно казано, не мислех, че Чун някога ще стигне толкова далеч. Когато дойде при мен той бе дребно и кльощаво хлапе с гигантски хъс. Затова го и оставих”, споделя и един от най-големите познавачи на таланта в аристократичния спорт – Болетиери.
Наследникът на Майкъл Ченг и Кеи Нишикори. Чун не обича да го сравняват с азиатските му предшественици в световния тенис-елит, макар че физически много напомня и на двамата. За разлика от Нишикори, който има собствена къща в щата Флорида и често тренира на базата на Болетиери в Брадентън, Чун се прибира у дома, в родния си град Сувон, където се подготвя при местен специалист.
„Всеки чертае сам своето бъдеше. Аз ще съм щастлив ако успея да запаля повече деца по тениса в Южна Корея”, надява се досегашната сензация на Аустрелиън Оупън, който вече се ползва от привилегиите на професионален спортист в родината си. Вместо да изкара 2-годишна казарма, той получава привилегията да служи в армията само четири седмици.
Сувон е известен с това, че в него е разположена базата на военновъздушните сили на Южна Корея, както и с непосредствената близост на града до Северна Корея. Хьон не се вълнува от политическото напрежение между двете страни, нито се страхува от опасността, която тегне над него и сънародниците му заради прословутата програма за ядрени ракети.
Хьон Чун още не може да приеме себе си на сериозно. „Бях шокиран, когато в края на миналата година спечелих младежкия турнир в Милано и на летището в родината ми се бяха събрали десетки журналисти и мои сънародници, за да ме приветстват. Тогава си казах: „Леле, може би това е причината всички в тениса и в спорта да искат да печелят на всяка цена. При мен обаче нищо не е на всяка цена. Карам я ден за ден, пък каквото стане”, завършва Чун – едно момче на 21, който вече небрежно подхвърли ръкавицата към големите.