Втори епизод от поредицата "Спортният лъч". В нея Деян Спасов ни среща със спортисти, които по-рядко попадат под светлината на прожекторите, но носят добродетели, които си струва да видим.
Видео:
Кой беше първият герой в поредицата:
В момента Калина се готви за световното първенство, започващо след броени дни в София, и мечтае за едно - трета световна титла.
Калина започва със спорта на 10-годишна възраст в родния си град Елена, когато баща й завежда нея и брат й на тренировка по джудо. Първият й треньор се казва Иван Мирянов.
Само 4-5 години по-късно Калина започва да тренира и самбо. Една от главните причини за решението й е, че самбото дава възможност за участие в много повече състезания. Тръпката и идеята на самия спорт пък я посвещават завинаги на него.
Ако обаче се получи да превъзмогне тази психическа бариера, мисля, че ще ги отнесе на самото първенство (б.а. световното първенство в София, започващо на 10 ноември)”, категоричен е треньорът на националния отбор по самбо Васил Соколов.
„Най-голямата ми травма може би е операцията, която претърпях на лакътя. През 2013 г. ми излезе лакътят на полуфинала на европейското първенство, загубих си мача. Нямах възможност да излезна за трето място просто защото не бях в състояние.
И така докато стигнем до решение, че трябва да се оперира ръката и да се предприеме малка почива, имах много тежки моменти”, споделя Калина.
Какво обаче я мотивира тогава?
„Целият труд, който съм дала. Времето, което съм прекарала в тренировки и в желание за определен успех. Идва момент, в който си казваш: Сега е моментът! Трябва да дадеш всичко!”, заявява Калина, а погледът й с всяка следваща дума изглежда все по-решителен.
Шампионът се познава, както по-успехите, така и по голямото сърце, което носи. А от това, което видях, Калина притежава и двата компонента. Българската самбистка триумфира на световните първенства през 2010 и 2011 г.
„В момента, в който стъпих на световния връх, не знаех какво се случва. Взимам някакъв медал, много съм щастлива. Вече, когато преспах, ставам сутритна и си казвам: Аз съм световна шампионка, не мога да повярвам!”, разказва усмихнатата Калина с блясък в очите.
На въпрос дали има сили за трета световна титла тя отвръща: „Щом съм тук – да!”
„Ако мога да илюстрирам кога ми е бил най-тежкият момент, свързан с живота и спорта – преди няколко месеца почина баща ми. Два дни след погребението му трябваше да замина на турнир по самбо в Русия просто защото никой друг нямаше виза и всичко беше организирано. Това беше най-тежкото ми състезание в живота”, разказва тя и добавя:
„Състезанията и спортът ме научиха, че човек трябва да преодолява трудностите сам. В истинските тежки моменти никой не може да му помогне. Всичко се случва в сърцето на човек и във всеки един тежък момент трябва да намирам сила да продължа напред, заради себе си и заради своите близки”, категорична е Калина.
„Това ми дава допълнителна мотивация да продължавам и да му покажа, че е бил прав”, обещава пред себе си Калина.
Според наставника на националния отбор Васил Соколов Калина е най-техничният български състезател сред жените.
Дали всичките тренировки и натоварвания тежат на самбистката?
Не, дори напротив. На въпрос каква част от живота й заема спортът, тя с усмивка отговаря:
„100%! 99,9! Всичко в живота ми се върти първо около тренировките и ангажиментите около спорта. След това идва всичко останало.”
Самбистката използва тези битки по-скоро като подготовка за най-големите форуми, в които представлява България.
Минавали ли са през главата й мисли за отказване:
„Има много моменти, когато нещата не се получават – второ, трето място, загуба, контузия и си казваш: „Защо го правя? Трябва да спра” Но в момента, в който дойде следващият голям успех, забравяш за болка, за умора, за неприятни моменти и нищо друго няма значение.”
„Стъпвам на тепиха и всичко зависи от мен. Не може никой да ти помогне, не може да свали килограмите вместо теб. Никой не може да излезе да пребори някой друг вместо теб. Харесва ми фактът, че трябва да се изправя сама, че, ако положа достатъчно усилия, ще постигна това, което искам.