Познати в миналото като "пластмасови игрища", терените с изкуствена трева се появяват за първи път в историята неотдавна - през 1981 г. Пионери в това отношение са в английския футболен тим "Куинс Парк Рейнджърс". Напълно различно oт съвременните изкуствени терени от 3-о поколение, тяхното игрище представлява подобие на килим, разпънат върху цимент. Между двете настилки има тънък слой пясък, служещ за омекотяване на ударите.
Такъв тип настилка е по-евтина, по-издръжлива за тежките условия на Острова, а за отбора на "Кунс Парк Рейнджърс" и точно толкова удобна, колкото стандартното игрище. За съперниците обаче изкуствената трева се оказва проблем. Те обвиняват клуба, че има нечестно предимство. УЕФА забранява на тима да играе европейските си мачове у дома, за да се стигне до 1988 г., когато първоначалната версия на изкуствените игрища е забранена напълно заради множеството контузии на гостуващи отбори. Въпреки подобренията, оплакванията от този вид терени в професионалния футбол продължават и до днес.
Пресен пример имаме от 2018 г. Тогава "Манчестър Юнайтед", предвождан от мениджъра Жозе Моуриньо, се изправя срещу "Йънг Бойс" в груповата фаза на Шампионската лига на същия този терен в Берн, на който днес (5 ноември) ще играе ЦСКА. И кой, ако не Специалния, повдига въпроса за проблема с изкуствената трева.
"Решихме Антонио Валенсия да не пътува с нас изобщо, защото коляното му просто няма да издържи на този изкуствен терен", казва на пресконференцията преди мача Моуриньо.
Той дори повдига казуса по време на конференцията на треньорите в УЕФА и предлага този вид терени отново да бъдат забранени в професионалния футбол. Моуриньо не е единствен – Хари Реднап, Роберто Мартинес и Стивън Джерард също изразяват притеснения.
Според Ян Екстранд - икона в спортната медицина, няма пряка връзка между по-големия брой травми и играта на изкуствена трева. Това обаче е условно и важи само в случаите, в които футболистите са се адаптирали към неествените условия.
"Ако обаче се премине внезапно от естествена трева към изкуствена, тогава би могло да има рискове, тъй като твърдостта на терена, сцеплението са съвсем различни. Поне 2-3 седмици са необходими, за да свикнат футболистите с тази настилка", добавя лекарят на националния отбор по футбол на България - Бисер Бочев.
Две години след "Червените дяволи" на Моуриньо, на същия този изкуствен терен ще се изправи българският ЦСКА в мач срещу "Йънг Бойс" в третия кръг на груповата фаза на Лига Европа. "Червените" обаче не разполагат с време за адаптация, а единствената им официална тренировка е крайно недостатъчна. За това най-важен е изборът на футболни обувки.
"Ако на изкуствения терен се тренира с обувки, които са подходящи за това, то сцеплението се променя в граници, в които рисковете за травми намаляват.", обяснява Бочев.
Важна е и правилната подготовка на мускулатурата на футболиста преди мач на такава настилка.
"Различното сцепление на изкуствения терен може да доведе до малко по-различен тип натоварване на мускулатурата и ако тя не е подготвена, би могла да се увреди", допълва той.
Футболистите също вярват, че изкуственият терен покачва риска от контузии, а най-засегнатите зони са ставите на долните крайници, глезена и коляното.
"Това, което е интересно, че е отчетено увеличение на травматизма в горните крайници, тъй като при падания горният крайник по различен начин се опира в тази изкуствена трева", добавя докторът.
Отражение има и върху самия стил на игра. Нападателят на ЦСКА Ахмед Ахмедов, който е играл на изкуствен терен, прави паралел.
"Топката отскача по-силно и се движи по-бързо, което прави контрола по-труден. По-трудно можеш да прецениш и къде ще падне, а времето за реакция е по-кратко", разказва той.
Ахмедов обаче, който неведнъж или два пъти спасява отбора този сезон, независимо от страничните фактори, е категоричен – изкуственият терен няма да спре "армейците" в днешния мач срещу "Йънг Бойс".