на живо

Величко Чолаков - железният великан с добро сърце

Човекът, впечатлил Арнолд Шварценегер, успешно предаваше своя занаят на деца от родния си град

Величко Чолаков - железният великан с добро сърце
Getty Images

160 килограма и 198 см шампионски дух и добрина. Това загуби България днес, след като около 10:30 ч. последен дъх в родния Смолян пое Величко Чолаков. Щангистът си отиде неочаквано и остави огромна празнина в сърцата на близките си и целия спорт... Голяма почти колкото него, а той наистина беше огромен.

Величко Чолаков е роден на 12 януари 1982 г. Баща му Алекси е състезател по хвърляне на гюле, а бъдещият шампион не остава далеч от спорта. Той тренира футбол, ски и плуване преди да влезе в залата по вдигане на тежести. Първият му треньор е Костадин Грозданов.

"Дойде много слаб и висок, изглеждаше безперспективен, но бързо натрупа телесна и мускулна маса. Майка му идваше и ме молеше да му кажа, че от него няма да стане щангист, но аз му дадох шанс", разказва той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Чолаков е природен талант. Идва по-рано на тренировки, а по време на заниманията вдига общо по 10 тона. От там и прякорът му Железния. 

Тежкоатлетът си печели място в националния отбор и бързо се окичва със световна титла от Ванкувър и европейското злато от Киев.

През 2004 г. представя България на олимпийските игри в Атина. От залата по вдигане на тежести родната делегация се прибира с два медала - златото на Милен Добрев и бронз за Величко Чолаков (над 105 кг).

Снимка: Getty Images

Смолянчанинът всъщност печели единственото отличие за родината в тази категория.

Оказва се обаче, че медалът е последен от олимпийски игри за българските щанги като цяло. На 9 юни 2008 г. 10 състезатели по вдигане на тежести от националния отбор, след които е и Чолаков, получават 4-годишно наказание за употреба на допинг. Това води до оттегляне на тима от игрите в Пекин. 

Тежкоатлетът ни обаче вече е привлякъл вниманието на други страни. От Азербайджан му предлагат да ги представя на олимпийските игри в Лондон, а наказанието му изтича точно през 2012 г. Със своята впечатляваща фигура, Чолаков е един от фаворитите в най-тежката категория, но така и не облича официално азерския екип.

Причината е остър зъбобол и температура, които му пречат да тренира. Той все пак пътува за британската столица, но контузва китката и това окончателно слага край на олимпийската му кариера с Азербайджен, още преди тя да е започнала.

Величко Чолаков впечатляваше още с появяването си където и да е. Никой не може да пропусне огромното му тяло и широката му усмивка. Дори Арнолд Шварцингер! Тежкоатлетът получава покана от холивудската звезда да участва в турнира "Арнолд Класик" в Охайо, САЩ през 2006 г. Той успява да изтласка 228 кг, което е с килограм повече от тогавашния рекорд.

"Подходящо!" - това е мнението на Шврценегер за прякора на Железния.

Чолаков решава, че трябва да предаде опита си на децата от родния си клуб "Родопа". Първоначално той работи безвъзмездно, споделяйки съвети с малчуганите, тръгнали по неговия път. След няколко неуспешни бизнес начинания, той се завръща у дома - в залата. Съгражданите му са благодарни, че олимпийски медалист учи децата им на сила и гордост, а за това свидетелства званието "Почетен гражданин на Смолян", което Чолаков получава.

През 2015 г. той официално сложи края на кариерата си като състезател с впечатляващ бенефис. Неговите възпитаници не спираха да го радват с медали от различни първенства до последния му ден.

Най-големите постижения за Чолаков обаче си останаха две - наследниците му. Двамата със съпругата му Гергана имат син Алекси и дъщеря Красияна. 

Днес (20 август) българския спорт загуби не само един голям състезател, а и огромно сърце!

Спортната редакция на bTV изказва съболезнования към семейството и близките на Величко Чолаков!