Преди ерата на бетона и стоманата, арените и амфитеатрите са се строяли от дърво. Разбира се, това носи определен риск от пожар. Театърът на Уилям Шекспир изгаря през 1613 г., когато реквизитно оръдие се възпламенява по време на постановката „Хенри VІІІ” и запраща искри към сламения покрив на конструкцията.
Но за английския футболен клуб „Форест Грийн Роувърс” - както подсказва и самото име - дървото е нещо повече от строителен материал. Ръководството планира да построи първия в света модерен дървен стадион с минимален капацитет за 5000 зрители. Проектът предвижда куп устойчиви и екологични характеристики.
„Използването на бетон ще бъде сведено до минимум - обяснява президентът на отбора Дейл Винс. - Ако анализирате въглеродния отпечатък на стадионите по време на експлоатационния им живот, 75% идва от използваните материали, а не от използването им. Дървото е устойчив материал с ниско съдържание на въглерод”.
По време на 7-месечния конкурс са подадени над 50 проекта от архитекти от цял свят. Избрана е оферта от офиса на прочутата иракчанка Даме Заха Хадид, която почина миналата година. Сред най-впечатляващите й творби са музеят MAXXI в Рим, Олимпийският басейн в Лондон и центърът „Гейдар Алиев” в Баку.
Макар че Заха Хадид вече не е между живите, нейната архитектурна философия е дълбоко заложена в окончателния дизайн, твърдят от компанията Zaha Hadid Architects. „Развълнувани сме от възможността да работим по най-зеления стадион в света. Винаги сме вярвали, че устойчивата архитектура може да бъде и красива”, се посочва в официалното изявление.
„Форест Грийн Роувърс” е основан през 1889 г. и е базиран в Глостършир, Югозападна Англия. Президентът Винс, основател на компания за зелена енергия, поема клуба през 2010 г. и го измъква от тежка финансова криза. След това стартира своеобразна зелена революция - без химикали при обработката на тревата, слънчева електроенергия, роботизирана косачка и изцяло вегетариански менюта на играчите са само част от екологичните инициативи.
Публиката на трибуните се удвоява. А амбициите са бърз прогрес от петото до второто ниво на английския футбол. Целите обаче далеч не са само спортно-технически.
Сред планираните нововъведения на бъдещия стадион са попупрозрачен покрив (за икономия на осветлението и стимулиране на растежа на тревата) и специално проектирани тунели, през които вятърът ще охлажда терена.
Риск от пожар не съществува, категоричен е Винс. Дървесината ще бъде подложена на модерни огнеупорни процедури и просто ще се овъглява, без да гори. В същото време вероятността за срутване е минимална, за разлика от стандартните стоманени конструкции.
Арената ще бъде разположена в центъра на екологичен и технологичен бизнес парк на стойност 100 милиона паунда. Стартът е предвиден за началото на 2018 г. А сегашният дом на клуба ще се превърне в квартал от устойчиви еко домове.