Световният футбол бе разтърсен от корупционен скандал. Девет високопоставени членове на ФИФА са арестувани по обвинения за пране на пари, вземане на подкуп и рекет през последните две десетилетия. Сред задържаните е и вицепрезидентът на световната централа Джефри Уеб. По-късно ФИФА отстрани временно 11 чиновници.
Обвиненията на американските власти са за взимане на подкуп в размер на повече от 150 милиона долара. В замяна членовете на ФИФА трябвало да осигуряват доходоносни рекламни договори и телевизионни права за големи футболни турнири.
Междувременно швейцарските власти започват паралелно разследване, което се отнася за кандидатурите и избора на Русия и Катар за домакини на световните първенства съответно през 2018 и 2022 година.
Най-голямата изненада в скандала е арестът на Джефри Уеб, който е сред най-активните борци срещу корупцията във ФИФА. Той е вицепрезидент на ФИФА, а също така и президент на КОНКАКАФ. Това е футболната организация в Северна и Централна Америка, както и Карибския басейн.
Освен него в ареста са други влиятелни бивши вицепрезиденти и ексшефовете на футболни федерации.
Операцията е част от мащабно разследване в Съединените щати за корупция във ФИФА през последните 20 години. Според американските власти във ФИФА са били уговаряни злоупотреби за милиони срещу медийни, маркетингови и спонсорски права за турнири в Латинска Америка. Претърсват се офиси на КОНКАКАФ в Маями.
Офис на световната футболна централа в Женева също е обискиран, властите са иззели документация. Има обвинения за рекет и пране на пари. Разпитват се още поне 10 служители на ФИФА.
„ФИФА не е юридически вакуум и тези обвинения трябва да се разследват. Всеки футболен фен трябва да знае, че е даден ясен знак за това, че корупцията няма място в международния футболен бизнес”, коментира германският правосъден министър Хайко Маас.
Паралелно с операцията на американските власти, швейцарските служби започват разследване за евентуално манипулиране на избора Русия и Катар да са домакини на световните първенства по футбол през 2018 и 2022 година.
В Москва посрещат спокойно тази новина. „Със сигурност мога да потвърдя, че нито един от въпросите, свързани с арестуваните служители на ФИФА, няма връзка с кандидатурата на Русия за световното първенство през 2018 година”, заяви Игор Ананских от парламентарна комисия по спорт.
От ФИФА също успокоиха, че календарът на мондиалите няма да претъпи промени. Президентът на федерацията Сеп Блатер не е сред разследваните и оказва пълно съдействие, обявиха от пресслужбата на централата.
„Той не танцува от радост в кабинета си, нито си почива. Той е спокоен и наблюдава какво се случва, като съдейства на всички власти по случая”, обясни Валтер де Грегорио - директор „Комуникации” във ФИФА.
В петък предстои конгрес на ФИФА и избори за нов шеф на централата. Очаква се Блатер да получи пети мандат. Скандалът няма да отмени събитието, потвърдиха от ФИФА. С развитието на деня обаче УЕФА призова ФИФА да отложи изборите за президент на световната футболна централа.
Преди 4 години, отново преди избори за президент на ФИФА, събранието също беше помрачено от корупционен скандал. Водещи фигури в организацията бяха уличени в машинации, след които се стига до избора на Катар за домакин на световното през 2022 година. Основният заподозрян тогава беше катарецът Мохамед бин Хамам, ръководител на Азиатската футболна конфедерация. Заради скандала той оттегли кандидатурата си за поста на Блатер.