на живо

Беше с деформиран гръбнак, единият му крак бе с 6 см по-къс, но докосна боговете

На 20 януари 1983 г. умря Ангелът с кривите крака - Гаринча

Getty Images

На днешния ден, 20 януари 1983 г., почина легендарният бразилски футболист Мануел Франсиско дос Сантос.

Световният футбол помни много велики дрибльори, но само един - Гаринча. Вероятно никой никога повече няма да има такъв дрибъл.

Както всяка история за футболно величие от началото на XX век и тази не трябва да е обикновена.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Гаринча се ражда с деформиран гръбнак, 6 сантиметра по-къс и изкривен ляв крак и изглеждаше като дете, който ще се бори със зъби и нокти за оцеляването си.

Той трябваше да се оперира като малък, но майка му няма пари....

Снимка: Getty Images

Но този живот имаше и своите блестящи моменти. Сестра му му дава прякора Гаринча, на името на малкото птиченце, което според нея описва външността и темперамента му.

По-дребно от другите деца, зле сложено, болнаво, това момче, подобно на връстниците си, обича да гледа футбол.

И тук магията проработва. След първия му контакт с топката на всички беше ясно – роди се звезда! По-талантлив и техничен от останалите, не може да остане незабелязан - всички футболни мениджъри бързо разбират кой е Гаринча.

Снимка: Getty Images

А той беше такъв, какъвто никой не е бил и - никога няма да бъде - "Ангел с кривите крака", така го наричаха в Бразилия.

Бедното момче, което щеше да даде на футболния свят неповторими изживявания, докосвания и магия с топка в крака. Видял ли си го веднъж, оставаш поразен от това, което умее.

"Гаринча беше невероятен играч, един от най-добрите за всички времена. Той можеше да борави с топката като никой друг. Ако не беше той, никога нямаше да спечеля три световни първенства", каза по негов адрес Пеле.

Снимка: Getty Images

През 1953 г. подписва с Ботафого в Рио де Жанейро. Първият му мач е на 19 юли 1953 г. В дебюта си той вкарва три гола при победа с 6:3 срещу Бонсукесо. Гаринча записва 581 мача за Ботафого и отбеляза 232 гола.

Играл е още за Коринтианс (1966), Португеза (1967), Фламенго (1968-69), Олария (1971-72) - всички от Бразилия и Атлетико Хуниор (1968) - от Колумбия. Последният му мач като футболист е на Коледа през 1982 г.

Има 60 мача за Бразилия от 1955 до 1966 г. - играе на три световни първенства през 1958, 1962 и 1966 г. Играейки за националния отбор, той губи само един мач (1:3 от Унгария) на Мондиал 1966. Това е и последният му мач за "златистите".

Интересното е, че Бразилия никога не е губила мач, в който той и Пеле са играли заедно. Може би Гаринча щеше да продължи да играе и след 40, но на 39 той стана дядо и му се е струвало глупаво и неловко да бъде професионален футболист, който има внук.

Снимка: Getty Images

За съжаление футболната му приказка не продължи дълго! Тръгна по стъпките на баща си алкохолик, харчейки спечелените пари за скъпо пиене и евтини жени - лесно преодоляваше противниците, но не и пороците.

Сърцето му отказва на 20 януари 1983 г., на 50-годишна възраст.

Една от любопитните случки, свързани с живота му извън футбола, е когато веднъж пиян блъснал собствения си баща с кола, уж докато бягал от мафиоти в Бразилия...

Имаше пет съпруги и най-малко 14 деца, включително и едно от шведка. Още на 17-годишна възраст става баща за първи път.

Снимка: Getty Images

Приживе твърдеше, че е загубил девствеността си с коза на 12 години. На 14 получава работа в местна текстилна фабрика, но не е много чевръст в ръцете. Поради мързел е уволнен, но футболният му талант го връща на работа. Собственикът на фабриката държи и клуба, за който играел Гаринча тогава.

Докато имал пари, раздавал на всички. Умира в мизерия на 20 януари 1983 г. в Рио де Жанейро, изоставен от всички. Само бразилските бедняци го уважаваха докрай. Всички искаха да влязат в залата на митичния "Маракана", където беше изложено тялото на Гаринча, за да отдадат последна почит на най-великия дрибльор в света. Опашките пред стадиона са километрични, а телевизиите директно излъчват сбогуването с известната птица, счупила криле едва на 50...

Въпреки че през 2017 г. беше установено, че след ексхумацията никой не е сигурен къде са останките на Гаринча, написаното на паметника му остава запомнящо се:

"Тук почива онзи, който беше радостта на народа - Мане Гаринча".

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK