Има футболни срещи, които остават във вечността! Днешната ни история е за един такъв. За мач, който не започна и не завърши заради бой, а след него започна война, която прекрои картата на Европа. При това преди само някакви си 35 години.
На 13 май 1990 г. е мачът Динамо Загреб - Цървена звезда, който има всички предпоставки да бъде тиктакаща бомба на фона на настроенията във вече бивша Югославия. И в крайна сметка избухва! Шумно и кърваво!
Динамо Загреб и Цървена звезда са два от колосите в югославския футбол. Но преди да говорим за тях, да погледнем политическата ситуация.
През ХХ век Югославия е "добрият пример". Тя е социалистическа страна, която е отворена на Запад и развива земеделие, индустрия и туризъм. Привидно всички югославяни от обединените Сърбия, Хърватия, Словения, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, както и двете автономни области тогава Косово и Метохия (днес държавата Косово) и Войводина живеят под мотото за "Братство и единство", а лицето на страната е другарят Йосип Броз - Тито.
Югославия е една от основателките на Движението на необвързаните страни, като причина за нейната доста свободна търговска политика е разривът между Тито и Сталин от 1948 г., след който балканската федерация тогава е изключена от Коминформбюро. Смята се, че причината е отказът СССР да подкрепи идеята на югославския лидер за окупиране заедно с България на Албания и Гърция.
Това привидно "Братство и единство" властва до 1980 г., когато Тито умира. Изглежда, че Югославия се е държала само на неговите плещи, а след кончината му започват едни безкрайни боричкания за власт между държавите.
На този фон, в края на ХХ век Студената война е приключила, страхът от ядрено оръжие и голям военен конфликт е в миналото, а много от страните просто искат да бъдат самостоятелни. Тези настроения няма как да подминат и Балканския полуостров.
В Хърватия набира сила идеята за национална идентичност, а нейн най-голям защитник е основателят на партията "Хърватска демократична общност" Франьо Туджман. Очаквано, футболните агитки прегръщат тези идеи.
Така се стига до 13 май 1990 г. Един срещу друг на футболния терен в Загреб трябва да се изправят Динамо Загреб и Цървена звезда. Футболен залог в мача няма, тъй като белградският отбор си е осигурил шампионката титла няколко дни преди това.
3000 привърженици на Цървена звезда пристигат в Загреб предвождани от Желко Ражнатович-Аркан.
Ясно е, че Аркан има и близки връзки със сръбската власт. Още по време на Тито той е смятан за един от престъпниците, които вършат услуги на властта. Тогава хора, нарушили закона по един или друг начин, са "оставяни на мира" да действат извън пределите на страната, но със задължението да се отзоват, когато трябва да приемат държава поръчка. Аркан е сред тях. В Западна Европа той се занимава предимно с обири на банки и кражби. Дори съществува слух, че сам се е похвалил, че е "научил швейцарците да си заключват автомобилите".
От 1990 г. той застава начело на най-върлите и необуздани привърженици на Цървена звезда. Често самите "звездаши" твърдят, че той е бил само организатор, но не и тартор. Като такъв посочват Небойша Джорджевич-Шуца, който ще бъде убит с над 20 куршума близо до дома си през 1996 г. Преди това обаче Аркан ще основе паравоенния "Сръбски доброволчески отряд", Шуца ще бъде негов полковник, а феновете на Звезда - войници.
Преди въпросния мач с Динамо от 1990 г. Аркан и белградската агитка вървят по Загреб и пеят "Ще убием Туджман!", както и "Загреб е Сърбия!". Сблъсъците с местни и с полиция са неизбежни!
Пристигайки на "Максимир" звездашите са настанени в долната част на трибуните. Над тях са хърватите, които през цялото време ги плюват и замерят.
Стига се до чупене на седалки, хвърляне на бутилки и камъни. И така, докато феновете не нахлуват на терена. Мачът не е започнал, футболистите на Звезда са в съблекалнята, а тези на Динамо са излезли за загрявка. Полицията се намесва, за да прекрати размириците.
Звездите на Динамо пък влиза в схватки в опит да бранят своите привърженици. Звонимир Бобан е сред любимците на хърватите и той се проявява най-ярко, ритайки полицай, хванал привърженик от фракцията "Бед Блу Бойс" - най-свирепите фенове на Динамо.
Заради тази постъпка той е изваден от националния отбор на Югославия за световното първенство в Италия месец по-късно.
"Реагирах на тази голяма несправедливост, която се случи и беше толкова очевидна. Човек, който има минимално достойнство и изпитва национална гордост не може да гледа безучастно", разказва след години той.
Боят се мести извън стадиона, мач няма да има!
Полицията използва сетните си сили, за да разтърве биещите се. В крайна сметка 200 са ранените, повечето от тях са полицаи. Задържаните са над 100!
И до днес този футболен конфликт се тълкува различно от двете страни.
Според хърватите, Аркан и агитката на Звезда са дошли в Загреб с ясното съзнание да правят размирици и подтиквани от тогавашната власт в Сърбия, в лицето на председателя на Централния комитет на Съюза на комунистите в Югославия Слободан Милошевич. По този начин той цели да оправдае използването на груба полицейска сила срещу патриотично настроените хървати.
От друга страна сърбите твърдят, че огромната агресия, с която са нападнати, е провокирана от Франьо Туджман, който след войната ще стане първият президент на независима Хърватия. Целта е бой с полицията и засилване на сепаратистките настроения.
На фона на обтегнатите отношения между сърби и хървати, както и на настроенията в Европа по това време, едва ли един мач може да разпали война.
Но пък тя става факт!
В крайна сметка Словения първа обявява независимост от Югославия, при това сравнително мирно и без кървави битки през юни 1991 г.
Хърватия я следва, но пътят ѝ към самостоятелна държава не е толкова лесен. Войната е кървава и продължава до 1995 г. Равносметката е над 20 000 убити.
Бежанците може би са милиони. В доста райони на Хърватия тогава живее сръбско население. Голяма част от тях изоставят домовете си и тръгват към Белград. При преброяването от 1991 г. 12,3 % от населението се определя за сръбско, а през 2001 г. - само 4,5%.
Какво още се е случило на този ден, както и още от вечния спортен архив на btvsport.bg - вижте ТУК.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK