През 2012 г. в гръцка пекарна избухва бомба. Няма пострадали, но собственикът Петрос Константинеас е сигурен, че той е бил целта. Няколко дни преди случилото се е съдия в срещата от елитния футболен шампионат между "Олимпиакос" и "Ксанти".
"Двама души дойдоха при мен. Настояваха, че "Олимпиакос" трябва да спечели и ме заплашиха." – споделя той - Но аз никога не съм бил част от тази система и не мога да бъда купен... Гръцкият футбол е като химера – режеш една глава, излизат няколко нови."
В края на същия сезон Константинеас прекрати своята кариера и влезе в политиката.
За 10 години малко се е променило в нашата южна съседка. Този февруари 19-годишен фен на "Арис" бе намушкан неколкократно от привърженици на градския съперник ПАОК. Между тези две събития стоят много други, но цялостната картина остава същата.
През 2021 г. гръцките фенове върнаха своята надежда, че нещата могат да се променят. Капитанът на националния им отбор, извел тима до титлата от европейското първенство през 2004 г. - Теодорос Загоракис, бе избран с 66 от 68 гласа за глава на футболния съюз. Едва 6 месеца по-късно обаче Загоракис подаде оставка заради "прекалено токсичната атмосфера".
Гръцката Супер лига е известна и със скандалите с уредени мачове. Дотолкова, че я наричат "Букмейкърска лига".
Оливие Капо, играч на "Левадиакос" през сезон 2013/2014, разказва в интервю за френския So Foot: "Гръцкият футбол е мафия. Всичко в него е корумпирано. Мачовете се купуват от компании за залози. Това не се случва никъде другаде по света, а УЕФА не обръща внимание. Някои двубои се играят до 99-ата минута, а президентът ходи с охрана."
Капо твърди, че отишли при него и му казали, че в предстоящия мач трябва да си изкара червен картон. Той отказал и получил заплахи за здравето на него и семейството му. След случката френският футболист веднага разтрогва с "Левадиакос".
Друг голям проблем е собствеността на клубовете.
През март 2018 г. гръцката лига бе прекъсната, след като Иван Савидис, президент на ПАОК, излезе на терена с пистолет след отменен гол на своя тим в ключов мач срещу АЕК.
Тогава Петър Фоусек, понастоящем президент на чешката футболна асоциация, бе един от изпратените от УЕФА в Гърция като безпристрастни наблюдатели. Неговото заключение е следното: "В Гърция е трудно заради собствениците на клубове. Няма единство, а без него нищо не може да бъде постигнато и всеки се опитва да придобие власт. Няма много, каквото да можем да направим, само да се опитаме да създадем необходимата среда."
"Тук, за да станеш успешен собственик, не ти е нужно да обичаш клуба или да се интересуваш от него. Това е просто начин за развиване на нечий бизнес и придобиване на политическа сила.", смята Йоргос Антонополус - професор по криминология.
Провеждат се разследвания, но има ли някой, който да си е понесъл последствията?
През 2011 г. доклад на УЕФА представя информация за 41 срещи от сезон 2009/2010 в гръцкото първенство, за които има съмнения, че са били уредени. Тогавашният временен министър на културата определя случващото се като "най-тъмното петно в историята на гръцкия футбол". Той казва още, че разследването "ще се рови толкова дълбоко и ще гледа толкова високо, колкото е нужно".
11 години по-късно резултатът е разочароващ - само няколко от 68-е разследвани получават присъди, и то минимални. Нито едно високопоставено лице не е подведено под отговорност.
"Проблемите трябва да се решат отвън. Правителството се притеснява прекалено много какви политически последствия може да има всяко едно негово действие. Съдебната система и справедливостта в тази държава не работят.", заявява вече бившият министър на спорта - Йоргос Василиадис.
През 2015 г. прокурорът Аристидис Кореас представя доклад от 173 страници, който съдържа доказателства срещу много от влиятелните фигури. Разследва заемащи ръководни позиции в гръцкия футбол и вярва, че е успял да разкрие конспирация с подкупни рефери, уреждащи мачове.
6 години по-късно обаче, 28 от въпросните са оневинени, включително собственикът на "Олимпиакос" (и "Нотингам Форест") Евангелос Маринакис.
Гръцкият футбол сякаш наистина прилича на химера. Само времето ще покаже дали промяната изобщо е възможна!