Проектът за футболна лига на богатите, която да задуши местните първенства и клубните турнири на УЕФА, остава осъществим. Дали Суперлигата бе спряна или само отложена? Отговор на този въпрос ще получим в близко бъдеще. Ако идеята се осъществи, ще предизвика революция във великата игра.
Това обаче вече се е случвало - преди повече от половин век в Колумбия. Тогава наричали първенството "Елдорадо" или "Пиратската лига".
Всичко започва с... убийство.
В началото на април 1948 г. опозиционният лидер Хорхе Гайтан е разстрелян в офиса си в Богота. Убиецът му е заловен и пребит до смърт на улицата. Страната е на ръба на гражданска война. При размирици в столицата загиват около 3000 души.
Хаос има и в колумбийския футбол. Собственици на клубове критикуват местната асоциация за лошата организация и липсата на единен шампионат. Недоволните се отцепват в лига на име Димайор. От асоциацията опитват да я блокират, но заради убийството на Гайтан властта дава благословията си.
Идеята е футболът да изпълнява роля на социален отдушник. Затова и десетте клуба получават позволение да използват наличните стадиони. Намират се средства и за скромен награден фонд.
Малко по-късно асоциацията и лигата отново кръстосват шпаги. Причината е Копа Америка. От клубовете се очаква не само да пуснат играчите си в националния отбор, но и да покрият пътните им разходи. Те отказват и отправят контрапредложение - приемат, но само ако редят състава. В крайна сметка не се постига съгласие и Колумбия се проваля гръмко в турнира, след като участва с юноши.
От асоциацията подават оплакване към ФИФА. Скоро след това Димайор е извадена от организирания спорт и обявена за незаконна. Така е поставено началото на една футболна лудост. Клубовете бързо се ориентират, че вече могат да привличат играчи без трансферна сума. Спестените средства пък позволяват на отборите от Димайор да разполагат с космически за времето си бюджет за заплати. На практика няма футболист, когото да не могат да си позволят.