
Враждата между Арсенал и Тотнъм е една от най-ожесточените не само в Англия, но и в световния футбол. Но никой не може да даде категоричен отговор защо отборите се ненавиждат толкова? Може би с времето истинската причина е позабравена...
Но сега е останала само омразата, а историята показва, че тя се е зародила още преди повече от сто години.
Ако погледнем към трофеите, "шпорите" не са никак близо до успехите на "топчиите". Отборът на Арсенал е спечелил 13 пъти Висшата лиги, 14 пъти ФА Къп, 2 Купи на лигата, 17 издания на Къмюнити шийлд и 1 Купа на носителите на купи – общо 47.
Докато тимът на Тотнъм е спечелил почти два пъти по-малко, но за сметка на това води вечния съперник в графа "европейски трофеи".
"Шпорите" имат общо 26 трофея, от които 2 на Висшата лига, 2 трофея от Лига Европа, 8 ФА купи, 4 Купи на лигата, 7 издания на Къмюнити шийлд и 1 Купа на носителите на купи.
Всичко започва преди повече от век, когато през 1913 година се ражда "Дербито на Северен Лондон". Хенри Норис, тогавашният президент на Арсенал, решава да премести клуба от Улуич (южен Лондон) на Хайбъри, въпреки официални оплаквания от страна на Тотнъм.
През сезон 1914/15 "шпорите", заедно с Челси завършват на 20-а и 19-а позиция в класирането и отпадат в долната дивизия, а Арсенал завършва пети в Чемпиъншип. Последвалата Първа световна война обаче прекратява футбола на Острова за 4 години. След края на военните действия през ноември 1918 година, всички започват да мислят какво ще се случи, когато Лигата бъде възобновена. Тогава идва предложението на Блекпул за разширяване на Първа дивизия от 20 на 22 отбора.
След като то е прието идва и въпросът – Кой ще участва? Решението изглеждало лесно, Престън и Дарби Каунти са се класирали, завършвайки първи и втори във Втора дивизия, но дали Челси и Тотнъм заслужават да останат в Лигата или тяхното място ще заемат Барнзли и Уулвс, които завършват на трето и четвърто място в долния ешалон? И къде е Арсенал в цялата картинка?
Взема се единодушно решение, че мястото на Челси в елита е в безопасност, тъй като отпадането на отбора е било меко казано спорно. Манчестър Юнайтед, завършва на 1 точка от "сините", оцелявайки благодарение на уреден мач между "червените дяволи" и Ливърпул, завършил 2:0 на "Олд Трафорд".
За разлика от оставането на Челси в елита, решението да се позволи на Тотнъм да остане не се взима лесно. Причината - тогавашният президент на Арсенал сър Хенри Норис също настоява за включването на неговия клуб в елита.
През сезон 1914/15 г. "артилеристите" завършват едва на пето място във Втора дивизия, но Норис като действащ депутат от Консервативната партия и кмет на Фулъм по онова време, има особено силни връзки. Под натиска на президента на "топчиите", решението кой отбор да играе в елита се взима чрез гласуване между всички професионални отбори в Англия. Освен Арсенал и Тотнъм, изборът включвал още Барнзли, Уулвс, Нотингам Форест, Бирмингам и Хъл Сити - съответно на трето, четвърто, шесто и седмо място във Втора дивизия.
Тотнъм изпраща писмо до всички останали клубове от Лигата, в което излага своите аргументи защо трябва да остане в Първа дивизия. Въпреки това резултатът от гласуването бил красноречив - Арсенал получава 18 гласа, а Тотнъм – осем. И така "артилеристите" заемат мястото на техния вечен враг в елита.
"Шпорите" реагират добре на изпадането. Връщат се в Първа дивизия още следващия сезон, след като печелят втория ешалон с 6 точки аванс пред Хъдърсфийлд. Арсенал никога повече не изпада.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK