Разграбват затворения преди 9 години спортен комплекс "Червено знаме" в столицата. Екип на bTV засне незаконните действия.
В момента сградата се руши. Заграждения липсват и всеки може да влезе съвсем спокойно. Няма и табели, че достъпът е забранен. Наша проверка на място показа, че няма и охрана. Успяхме да заснемем и как няколко мъже рушат и разграбват комплекса.
На кадрите ясно се виждат четирима мъже с чукове в ръка, кирки и горелки, които режат железата и се опитват да изкъртят дограмата при вътрешните басейни. Питаме ги защо са влезли в затворилия преди години комплекс. Отговорът им е, че били наети.
„Мисля, че охраната е звънял на шефа и е дошла фирмата и иска да работи с нас. С‘я ще му звъннем на началника и ще дойде, той е тука“, заявява един от тях.
Минути по късно се появява още един мъж. Първоначално твърди, че е охрана на обекта. Малко по-късно версията му се променя – охранявал обект в съседство. На басейните идвал от време на време, за да гони нарушители.
През това време, четиримата мъже, твърдящи, че работят във фирма, наета да премахне железата, бягат, но на място остава горелката, инструменти и няколко кирки.
От спортното министерство обясниха за bTV, че те не са наемали никой, за да премахва или да извършва каквито и да е работни дейности в обекта.
Басейните на "Червено знаме" последно са работили през 2012 г. 9 години по-късно те се рушат, в част от тях дори има изоставени гуми.
Според общинския съветник Борис Бонев общината трябва да има водеща роля за спасяването на комплекса, като обедини усилията си със спортното министерство.
„Да намерят механизми това съоръжение да бъде спасено и да се използва. Тук трябва да са пълни трибуните, да има вода, да има деца, да спортуват“, казва Бонев.
„Имотът е държавен. За да инвестираме средства в него, той трябва да стане общински, но цената от 100 милиона за инвестиция на фона на толкова пари, които са нужни за метрото в Слатина, не оправдава такова решение“, казва общинският съветник Георги Георгиев.
Спортното министерство не е съгласно да се раздели със собствеността на обекта:
„Като принципал ММС не е съгласно за смяна на статута на терена, тъй като Министерството се е доказало многократно като добър стопанин. Имаме разработен идеен проект, който вече е представен на инвеститори с интерес към обекта. Работните разговори, свързани с проекта, бяха временно преустановено поради пандемичната обстановка. Но за нас този обект е с приоритетно значение“.
За спасяването на „Червено знаме“ са необходими около 120 милиона евро изчисляват от Министерството на младежта и спорта.
bTV пусна запитване до спорното министерство дали има охрана и ще бъде ли обезопасен обекта, отговор все още няма.
Това не е единственото спортно съоръжение в София, което вече години наред се руши.
А причините са различни, сред тях са спор за собственост и липса на инвеститори.
Един от символите на разруха е къпалнята "Мария Луиза". Отворена е през далечната 1939 г. и десетилетия наред е използвана от софиянци за отмора и забавления.
Отдавна негоден за употреба и за провеждане на състезания и тренировки по колоездене е Колодрумът в Борисовата градина.
От години не се играе футбол и на стадион "Септември" в столичния квартал "Красна поляна".