на живо

Българските двигатели в машината Борусия Дортмунд (ВИДЕО)

Двама българи са част от успехите на германския гранд

Еуфорията в Дортмунд е огромна! Местната гордост – Борусия Дортмунд, стигна до своя първи финал в Шампионската лига! Тази вечер, на митичния "Уембли", „жълто-черните“ се изправят срещу Реал Мадрид, а срещата ще бъде излъчена от 20:30 ч. пряко по bTV Action.

Германският клуб засвидетелства уважение към всеки един от общо 519 служители, които получиха възможност да гледат спора за трофея на "Уембли" на живо, като от Борусия ще поемат всички разходи. Сред тази армия от хора, работещи за Дортмунд, има и двама българи.

Божидар Димитров е сред най-младите служители. Едва 30-годишен, българинът вече може да се похвали зад гърба си със създадена школа в Германия, а от 12 месеца е част от финалиста в Шампионската лига. Божидар е главен треньор на възрастова група U10/U11 в Борусия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Чрез академията, която успях да създам през 2021 г., направих добро име в нашия регион. Така се стигна до момента, в който се свързаха с мен и осъществихме контакта с Борусия. Поканиха ме на интервю, представих се добре и успях да попадна в такъв голям клуб, какъвто е Дортмунд.“, разказва българинът, работещ в тима.

В школата на германския колос Божидар тренира своите деца на метри от мъжкия отбор:

„Ние излизаме на тренировката с тях. При нас хубавото е, че когато ние тренираме в 17 ч., мъжкият отбор тренира по същото време. Съответно те тренират от другата страна на нашия терен. Това за момчетата са изключително емоционални моменти, в които те могат да видят самите играчи. Просто индиректно понякога Джейдън Санчо идва при младите, гледа ги. След това се снимат, говорят си. Изключително близък момент за играчите като контакт. Те са хората, от които трябва да се учат. Да видят те как го правят."

"Този контакт го имат в Борусия Дортмунд. Това е нещо, което не може навсякъде да се види. Има футболисти от U19, които вече играят за мъжкия отбор - Кел Ветиен, Самуел Бамба. Има някои, които успяха да играят за мъжкия отбор, някой път ги свалят отново при юношите. Там са пратени за Младежката Шампионска лига.“, допълва Божидар.

В момента във възрастта, която ръководи (деца, родени през 2014 г.), Димитров работи с щаб от четирима:

„4 човека сме отговарящите за представянето в тази възраст. Двама асистенти имам. Един шеф-треньор, който съм аз, както и домакин, който се занимава с цялата организация по мачовете и турнирите. Идеята е да останат максимално много играчи в самия набор. В момента работя с 12 играчи плюс двама вратари. В следващата година в U11 ще работя с 16 човека. Колкото по-малък е наборът, толкова по-малко футболисти да има. Да може да се работи индивидуално. Да се вземе максимално от нещата, които могат да свършат.“

Николай Илиев е вторият българин, който понастоящем е служител на Борусия Дортмунд. Той е част от академията на клуба и проследява заключителните етапи от селекцията на клуба при подрастващите. Посредством кампове, обучения и създаване на филиали в Германия и чужбина, клубът прави подбор на перспективни играчи. Най-добрите преминават и през пробен период в Борусия, където са под наблюдението на Илиев.

„Изборът е голям, защото наистина говорим за селекция на деца от целия свят. Като се започне в Америка, в Китай също, тя е една, но има няколко подразделения. Има в Сингапур, в Хонконг, Тайланд, в азиатските държави са доста, в Мексико, и така нататък. Оттам е трудно да се селектира, това са просто деца под наблюдение, поетапно като се селектират в определената държава се докарват до Германия, само за да се поддържа контакт, защото на всеки е ясно, че трансферът на деца е забранен, няма как. Ние имаме възможност да ги привлечем срещу трансферна сума на доста по-късен етап“, признава Николай.

Работата на българския специалист, който има огромен опит именно в Германия, е да направи анализ на качествата на най-перспективните деца, преминали през предишни обучения, свързани с Борусия:

„Ние имаме 2 групи по 12 човека и работим с тях. Те са на 2 нива – едното е по-високо, другото малко по-ниско. Аз не участвам в камповете, не правя тренировки по време на тях, други са треньорите, които правят камповете и на базата на техните виждания казват "Да, погледнете това дете".

"То идва при нас, прави пробни тренировки, преценяваме това дете дали е по-добре от някое от нашите и преценяваме, че трябва да го вземем при нас и да го държим под наблюдение, а вече ако преценим, че даденото дете се е развило, се свързваме с Божидар и казваме „Погледни децата“ и вече се преценява, ако са наистина добри или им трябва още малко време, за да разгърнат временните си възможности.“ , коментира Николай.

Успехът на българския специалист е плод на 16-годишен неуморен труд в престижни школи като тези на Байер Леверкузен и Дуисбург:

„В началото не знаех немски, нямах опит с деца. Дадоха ми шанс, стартирах и после с много упорита работа, колкото и нескромно да звучи, рейтингът се вдига и хората започват да разбират, че могат да разчитат на теб и така стават нещата. Трябва повече отговорност, повече неща и така стартирах, работех с треньори, които поеха други клубове, минах през доста мъжки формации. В един период прецених, че наистина работата с Борусия Дортмунд, с такива талантливи деца, ми доставя удоволствие, защото е доста приятно да работиш с талантливи деца и да виждаш тяхното развитие, това е неописуемо.“, добавя Илиев.

И двамата българи признават, че да работиш в Борусия Дортмунд е сбъдната мечта. За съжаление - Божидар няма да има възможност да присъства на финала на "Уембли":

„Няма да можем да присъстваме нашият отдел, защото имаме мач в този ден и няма как да го отложим. В Борусия Дортмунд, когато се правят планове за мачовете, те не могат да се отлагат. Има отбори като Ювентус, Арсенал, Милан, Манчестър Сити, които ще бъдат на турнира. Трябва да защитаваме имиджа на клуба и няма да бъдем на мача в Лондон.“

Николай Илиев пък е близък приятел с помощник-треньора на мъжкия отбор – Себастиян Геперт, който дори е идвал в България за участие в треньорски семинари:

„Когато дойде в България, той беше тогава треньор на U19. Работеше с екип от 9 човека – треньор, помощник-треньор, втори помощник-треньор, треньор на вратарите, кондиционен треньор и т.н. 9 човека! Докато при нас, както казвам, един треньор да организира абсолютно всичко, е трудно. И затова според мен е малко по-трудно да достигнем Германия, докато не променим начина на мислене.“

Николай ще бъде на трибуните с надеждата, че Борусия ще триумфира за втори път в Шампионската лига. На стотици километри от Лондон другият български двигател в машината на Дортмунд ще дава ценни наставления на следващите Марко Ройс и Матс Хумелс.