Церемонията по откриването на паралимпийските игри ще се проведе на 28 август. Спортистите с увреждания ще се борят за медали в продължение на седмица и половина на същите съоръжения и в същите дисциплини, както и участниците на завършилите олимпийските игри. България ще бъде представена от трима атлети - Ружди Ружди, Християн Стоянов и Стела Енева.
Ясно е как паралимпийските игри се различават от олимпийските. Но откъде идва тяхното наименование? И какво точно означава? Противоречи ли на правилата на българския език?
Първоначално спортисти предимно с параплегия (ставна парализа на двата горни или двата долни крайника, главно поради увреждане на гръбначния мозък) участват в състезания, които прерастват в паралимпийски игри. Очевидно представката "пара-" е използвана заедно с думата "олимпиада". Буквално - турнир за спортисти с параплегия, или паралимпийски игри.
По-късно обаче, когато се включват и спортисти с други здравословни проблеми (например зрителни увреждания) името е преосмислено. Представката "пара-" вече се свързва с гръцкия си корен, който означава "до" в смисъл на "заедно". Тоест паралимпиадата е турнир ДО олимпиадата. Това подчертава и тяхната равнопоставеност по значение.
Но как точно се пише - паралимпиада или параолимпиада? Официалното одобрено от МОК название е паралимпиада - без буквата О. В българския език обаче противоречие няма - допустимо е изписването като "параолимпиада" и "параолимпийски".