на живо

Против правилата: Шампионът Рамазанов с интервю на руски (ВИДЕО)

Проблемът на българската борба не е в натурализираните, смята Магомед

В нарушение на новите етични правила на българската федерация по борба - европейският шампион Магомед Рамазанов даде изявление пред родни медии на руски език. Това се случи при завръщането на националния отбор в свободния стил от шампионата на Стария континент в Братислава.

Олимпийският шампион от Париж триумфира в категория до 86 килограма (свободен стил), като във финала постигна зрелищен обрат срещу Мохамедхабиб Хаджимагомедов. В предишните си три схватки роденият в Дагестан борец не даде нито точка на съперниците си.

"По време на финала не всичко тръгна, както планирах. Започнах с друга тактика, но в един момент трябваше да се действа смело", обясни Магомед. На летище "Васил Левски" той отговаряше на въпросите на руски език в противоречие на публикуваните на 3 април на сайта на федерацията етични правила.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Всички официални изявления, включително такива пред медии, да се осъществяват на български език и да изразяват единствено отношение към Република България, официалните институции на Република България, Българска федерация по борба, включително символите на Република България – герб, знаме и химн", гласи едно от правилата.

Очаква се реакция

Очаква се реакцията на централата. Нейният нов президент Станка Златева многократно заяви намерението си занапред да не се разчита на натурализирани борци, а само на родни състезатели.

Рамазанов взе отношение и по тази тема. "Проблемът в българската борба не е в натурализираните. Аз смятам, че повече трябва да се излиза в чужбина - борците да се готвят на международни спортни лагери. Легионерите не са само в България, и в другите страни е така. Ние можем да помагаме."

"Следя събитията във федерацията, но не съм напълно запознат с техните планове. Може би искат да намалят новите, които пристигат. Това, че българите имат желание да се развиват и да печелят, е добър план. На мнение съм, че натурализираните можем да донесем допълнително мотивация, защото ние сме същите като другите хора – имаме две ръце, два крака, правим абсолютно същото. На местните ще им е по-лесно, ако следват примера ни." 

Огромен брой натурализирани борци представят други държави. На олимпийския турнир в Париж цели 43-ма от общо 288 състезатели участваха за страна, различна от своята родина - 31 в свободния, 10 в класическия стил и две жени. Вносните борци са спечелили 11 медала (4 златни, 7 бронзови), а деветима са се класирали на пето място.

Новите правила

За да предотврати злоупотреби, световната федерация въведи нови "Правила за промяна на гражданството". Занапред всяка национална федерация може да регистрира само по един чуждестранен борец от всеки пол на година във всички възрастови групи.

А ако даден състезател е представлявал една държава на какъвто и да е турнир под егидата на UWW, може да се бори за друга чак след гратисен период от 3 години. Заявление за тези трансфери ще се подават само в периода между 1 октомври и 20 декември, а разрешението ще влиза в сила от 1 януари на следващата година.

Друга рестрикция е насочена директно към най-големите износители на елитни борци. Занапред всяка федерация може да разреши максимум три мъжки и три женски смени на националност годишно.

Промените засягат и вече натурализираните борци. За 2025 и 2026 г. всяка страна може да пуска в състезания максимум по двама (във всеки стил), и то ако включи за участие и поне други двама (или повече), родени в тази страна. За 2027 и 2028 г. ограничението остава на двама, но вече съответната национална федерация трябва да пусне в състезанието двойно повече (поне четирима) местни борци. От 2029 г. рестрикцията се свежда до допускане само на по един натурализиран борец от държава във всеки стил, а местните състезатели трябва да поне четирима.

За олимпийските квалификации и на самите игри в Лос Анджелис 2028 ще се допускат по двама чужденци от държава във всеки стил и вид (т.е. общо шестима - по двама класици и свободняци и две жени).

Така е в целия свят

Рамазанов е категоричен, че продължава да се бори за България. "Местните трябва да излизат по-често и да работят с чуждестранни треньори, а не само да работят на локално ниво, за да знаят къде се намират в международен план."

"Медалът е плод на индивидуална работа у дома, две седмици на лагер и след това турнир. Това е универсална програма и тя носи успех - борба на състезания и международни лагери. По време на последния лагер преди европейското - във Владикавказ, целият национален отбор беше там. Ние, натурализираните, сме винаги готови да помагаме. Идват при нас, питат, интересуват се. Ние сме само за да можем да помагаме и да развиваме."

"Аз не виждам проблем в техните физически данни. На тях не им достига опити и им липсват спаринг партньори. Трябва да работят и извън България. Не трябва да си поставят стопове и ограничения в съзнанието си. Опитът, който им трябва, може да се изработи само навън. А това да имат добри спаринг партньори, е от огромна важност."

"Легионерите не са само в България, и в другите страни е така, в целия свят. Аз бях в Полша – там имаше един борец Мурад Гаджиев, и не беше никакъв проблем да се работи с него. С очите си съм видял как местните жители на Дагестан, когато сме пътували в Полша, са израствали и са се подобрявали."

"Унгария, Азербайджан, Казахстан – все страни с традиции в борбата, имат натурализирани. И това дава мотивация за местните, които иначе трудно виждат как се работи, но когато излязат в чужбина или на лагер, виждат принципа. Дори само съвети са необходими."

Виж всички предложения от брошурата тук