Какво се случва в световния снукър? Седмица, след като 28-годишният Жао Синтон стана първият китаец, и изобщо първият азиатец, прегърнал световната титла в снукъра, британците, които са властелини в спора се притесняват от опасността да загубят световното първенство.
То се провежда в град Шефилд от 1977 г. Сега обаче Саудитска Арабия опитва да го "открадне" и да добави в портфолиото си още едно значимо спортно събитие. Традиции срещу пари.
Парадоксалното е, че точно мястото, което е свещено за феновете на снукъра - театър "Крусибъл" може да е причина за промяна на мястото на световното. Капацитетът за зрители е само 980 души, а при нарастващия интерес, това е прекалено малко. Разширяване на театъра е невъзможно заради малкото пространство около сградата, а нова такава, просто някъде из Шефийлд, също се приема като подмяна на традициите.
За някои това, че залата е по-малка прави световното по-специално, но изискванията към домакините се увеличават. Навън е пълно с хора от целия свят, които искат да са вътре, но нямат билети. Аз съм традиционалист и обичам този театър, както и града. Водят се разговори на най-високо ниво и с общината в името на това Шефийлд да запази световното, но не мога да гарантирам дали това ще се случи. Традициите в нашия спорт са много - облеклото, локацията, тишината, правилата. Датират от десетки години, но това ще бъде битка между традицията и финансите, които да се използват за разрастване на снукъра", споделя пред камерата на bTV президентът на световната федерация по снукър и билярд Джейсън Фъргюсън.
"Крусибъл и Шефилд са се превърнали в синоним на световното първенство. Хора от България, Норвегия, Австралия идват тук, просто защото това е свещеното място. Никога не трябва да се мести. Може да се изгради нова сграда, така е. Да кажем за 2000 души, но ще дойдат ли толкова зрителите в 10 сутринта, в 19 часа за среща от световното? При това за 7 поредни дни. Не мисля. Инвестициите са хубаво нещо за спорта, но те не купуват история или носталгия. Влезеш ли в Крусибъл, минеш ли по стълбите…. тук е напоено с история", е мнението на световният шампион по снукър от 1997 г. Кен Дохърти, който сега е коментатор в ВВС.
Шефийлд е популярен в Европа с добива на стомана, но футболът и снукърът имат своето голямо място в сърцата на местните. И не само - от 1977 г. градът е спечелил над 100 милиона паунда заради провеждането на световното тук - хотели, ресторанти, барове и магазини - удвоят печалбите си.
Саудитска Арабия е големият претендент за поредно голямо спортно събитие на своя територия. В тази страна вече се провеждат всички касови боксови мачове, домакин е на старт от Формула 1, голф турнири, предстои Мондиала по футбол през 2034, мачовете за Суперкупата на Испания и Италия. Подготвя се проект за 5 милиарда долара за баскетболен турнир, алтернатива на НБА, а вече има снукър турнир, който е с колосалния награден фонд за този спорт - 1 милион долара. Всичко това е план от плана "Саудитска Арабия 2030", стартирал през 2016-а. Една от целите в него - спортният сектор да струва над 21 милиарда долара.
"Израснал съм в Шефийлд и обичам тази игра от детство. Във всеки пъб има маса за снукър, в течение на времето научих много за този спорт от баща ми и дядо ми. Сега уча моя син на обичта към снукъра. Шефийлд е родното място на световното, но разбирам защо се говори за промяна. Вече е много популярен спорт, пък и китайците навлизат в него. Снукърът е толкова важен за Шефилд, колкото и футболът. Ако някой ни отнеме футбола, ще бъде като да ни отнемат крака, но ако ни вземат снукъра - ще е като да ни вземат ръката", откровен е местен фен на играта.
Снукърът вероятно би спечелил много повече пари от смяна на града на световното, но в 48-годишната връзка с Шефийлд се е формирала връзка и енергия, която парите не могат да купят. Традиция или пари - това е въпросът, биха възкликнали англичаните, по подобие на Хамлет?
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK