
Положителна допинг проба след секс за една нощ или дори само след една целувка. Тази комбинация е все по-срещана през последните години. Затова и експертите настояват за редуциране на списъка със забранени вещества.
Темата беше широко дискутирана на конференцията Sports Resolutions в Лондон. А в списъка с медикаменти, предавани чрез сексуален контакт, попадат кленбутерол, подобрители на вкуса на месото, диуретици, клостебол и остарин.
Съвременните проби засичат и най-минималното съдържание на тях, което значително усложнява личния живот на спортистите. За много от тях случайните връзки с непознати партньори са нещо обичайно.
Според лекторите на конференцията, антидопинговите органи трябва да станат по-снизходителни и да регламентират доказване на невинност в случаи с "интимен подтекст".
"Съвременните спортисти живеят в доста странен свят, където трябва да внимават кого целуват и с кого имат интимни отношения", подчерта комисарят на USADA Травис Тайгарт. "Нелепо е да се иска от младите хора да ограничат сексуалното си поведение. Ето защо се опитваме да променим правилата, за да ги направим по-разумни и справедливи."
"В момента тежестта на доказване винаги е върху спортистите. Но антидопинговите организации трябва да поемат част от тази отговорност. Представете си колко много умишлени допинг измами всъщност минават между капките, защото губим много време и ресурси за случаи, в които някой целува някого в бар."
Според Тайгарт е необходимо да се намалят минималните откриваеми нива за няколко често срещани лекарства. Съвременните лаборатории засичат концентрации до десети от нанограма. От една страна това може да показва остатъчни следи от допинг. От друга обаче може да е резултат от случайно излагане на забранено вещество. Например чрез сексуален контакт с друг човек или дори чрез неодушевени предмети.
Тайгарт посочва кленбутерол и други "селскостопански" стероиди, които често се срещат в месни продукти от латиноамерикански и азиатски страни. "Белият списък" на ръководителя на USADA включва и анаболното средство остарин, което редовно се среща като недекларирано вещество в различни хранителни добавки, и стероидът клостебол.
Последният стана широкоизвестен благодарение на случая с тенисиста Яник Синер. По-голямата част от спортистите, уличени в употребата му, твърдят, че са били "заразени" от трофодермин - лекарствен крем, който се предлага свободно в аптеките в Италия, Бразилия и някои други страни.
Спортният адвокат Марк Хауъл цитира стара история за френския тенисист Ришар Гаске като пример за глупава ситуация със "заразяване чрез сексуален контакт". През 2009 г. спортистът даде положителна проба за кокаин на турнир в Маями. Той твърдеше, че че се е срещнал с момиче на име Памела в нощен клуб. Тя употребила кокаин и чрез целувка наркотикът попаднал в организма на тенисиста, причинявайки положителен допинг тест.
"Гаске успял да убеди Памела и тя признала: "Да, употребявам кокаин и целунах Ришар в нощен клуб." Но как можеш да намериш някого отново, след като си си имал случаен секс за една нощ? Ако нямаш телефонния номер на човека, с когото си спал, може да имаш големи проблеми с допинг контрола."
От друга страна обаче именно оправдателната присъда на Гаске вдъхнови адвокатите за поредица от скандални защитни стратегии, при които доказателствата за невинността на спортиста изглеждаха изключително подозрителни. В навечерието на олимпийските игри през 2016 г. версията на френския тенисист беше повторена от канадския атлет Шон Барбър.
Той обясни, че преди националното първенство е прекарал нощта с жена, която е открил в сайт за запознанства. Майката на две деца призна в съда, че е измамила Шон с твърдението, че не употребява наркотици. Всъщност тя е приела кокаин в банята няколко пъти през нощта, а след това е целувала спортиста дълго време.
Само година по-късно Шон все пак признал, че е употребявал наркотици, а през 2024 г. умира на 29-годишна възраст. Семейството му така и не разкрива причината за трагедията.
Скорошно проучване сред американски спортисти разкри, че почти една трета от анкетираните се страхуват да правят секс заради евентуалното попадане на допинг в организма чрез "течностите на партньора". По принцип това не е основната причина за безпокойство по темата за "случайно заразяване със забранено вещество".
На първо място) са хранителните добавки (88% от анкетираните), следвани от нискокачествените лекарства (73%), месото със стероиди (42%) и околната среда (34%). Сексът (32%) е едва на пето място в класацията.