на живо

Фалшът на "Златната топка"

Обезцени ли се най-престижната индивидуална награда във футбола?

Reuters

Един от най-старите въпроси във футбола е: "Кой е най-добрият?". Независимо дали става дума за отбор, футболист или треньор. Въпросът винаги е бил движещата сила в този спорт и участниците в него. Мерната единица в тази насока често са трофеите, но има и такива, които са спечелили дебатите с помощта на обичта на феновете или статистиката по други показатели.

Въпросът след последното издание на "Златната топка" изглежда тотално променен. Беше ли най-добрият за 2021 г. Лионел Меси? Струва ми се, че дори най-върлите му привърженици не биха се съгласили с това. Самият той предполагам трудно си е представял място в топ 3 след миналия сезон с "Барселона".

Всичко обаче се преобърна от турнира Копа Америка. Изведнъж южноамериканската надпревара за националните отбори се оказа изключително престижна, която те изстрелва към първото място в "Златната топка". Да, Меси стана голмайстор на Копа Америка и спечели първия си трофей с националния отбор, но това означава ли, че Копа Америка се котира повече от европейското първенство? Защо тогава никой от Бразилия не спечели "Златна топка" след триумфа в континенталния турнир през 2019 г.? Какво постигна аржентинецът и неговия клубен отбор в Шампионска лига? В Ла Лига?

Снимка: Reuters

Кои изобщо са вече показателите, по които да съдим кой е най-добрият? Головете? Асистенциите? Сухите мрежи? Броят трофеи? Кое?!

Има една огромна каша. Объркването сред фенове, анализатори и самите участници, а именно играчите и треньорите, е колосално. Жоржиньо, който има във визитката си за 2021 г. златни медали от Шампионска лига, европейското първенство, Суперкупа на Европа, едва се докопа до третото място. Далеч съм от мисълта, че е най-бляскавият футболист за годината, но ако съдим по трофеите, това е така.

Снимка: Reuters

От другата страна на монетата е Роберт Левандовски. Полякът не сътвори нещо съществено откъм брой трофеи, но пък превъртя броя голове спрямо мачове, ала въпреки това остава втори. Пример за тотално обърканата класация е Ромелу Лукаку, който странно как остана зад Кевин Де Бройне, въпреки че вторият по-често лекува контузии тази година, отколкото да играе за клубния си и националния отбор (да не говорим и за спада във формата му).

Помните ли 2010 г.? Тогава индикациите отново бяха, че Иниеста, Робен, Шави или някой друг от големите звезди на Мондиала в Южна Африка ще грабне "Златна топка". Но и тогава Меси взе наградата. Имаше голямо недоумение и недоволство, но някак имаше какво да се постави на масата в полза на 10-ката. Доводите за аржентинеца можеха да бъдат една идея по-смислени от тези за 2021 г.

Снимка: Reuters

Меси е далеч от най-добрата си форма в ПСЖ, изпрати още един лош сезон с "Барселона" (спечели Купа на Краля, но пък беше изгонен в мача за Суперкупата след удар срещу съперник), раздели се с любимия си отбор по доста спорен начин и излиза, че заради Копа Америка печели най-престижното индивидуално отличие.

Една от френските легенди и носител на тази награда Жан-Пиер Папен заяви по-рано през деня, че ако Меси спечели "Златна топка", това тотално би я обезличило. Факт е, че в годините, в които Меси и Роналдо са я печелили, е имало други, които също така ярко са блестели и със сигурност статутът на Меси и Роналдо е наклонил везните в тяхна полза (може би незаслужено).

Снимка: Reuters

Тази година обаче сякаш чашата преля. От това губят всички - футболистите и феновете. Границите са размити и ако си зададем въпроса "Кой е най-добрият?", едва ли вече показателят ще бъде най-престижната индивидуална награда. Тя просто не изглежда вече толкова златна. По-скоро позлатена. Фалшива. Изгубила от блясъка си от миналото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement