Младият български защитник Петко Христов официално подписа с италианския "Фиорентина". Доскорошният отбор на бранителя „Славия” ще получи над 1млн. евро за трансфера, призна самият президент на клуба Венцеслав Стефанов.
18-годишният Петко става част от отбор с традиции, ставал два пъти шампион на Италия, печелил Купата на страната шест пъти. Виолетовият екип на тима са обличали играчи като Габриел Батистута, Сократеш, Дунга, Руй Коща, Щефан Ефенберг, а е излишно да казваме колко величествен град е самата Флоренция – люлката на ренесанса.
По всяка вероятност младият български талант ще научи изключително много в клуба, заемащ гордо своето място в едно от най-силните първенства в света Серия „А”.
Какво обаче може да означава този трансфер за България?
Различна трансферна политика на българските отбори
„Славия” умее да продава в чужбина и го доказва открай време. Вероятно си спомняте трансферите на Благой Георгиев в „Алавес”, Чавдар Янков в „Хановер 96”.
С този пример преди можеше да се похвали и ловешкия „Литекс”, който благодарение на качествени юноши, треньори и академия сътвори няколко впечатляващи трансфери зад граница. Говоря за продажбите на Станислав Манолев в ПСВ Айнховен, Георги Миланов в ЦСКА Москва, Симеон Славчев в „Спортинг” Лисабон и още.
„Литекс” обаче вече не е това, което беше, а на родния пазар останаха много малко школи, които създават играчи, готови за футбол зад граница, а това е изключително важно да бъде променено. С прогреса на академии като „ДИТ София” и „Царско село” все пак има надежда за бъдещето.
Въпреки че рядко бихме взели пример от Сърбия, в този аспект съвсем спокойно можем. В западната ни съседка много от отборите отдавна осъзнават важността на обучението на таланатите и впоследствие берат плодовете от това. Само ще спомена юношата на „Цървена звезда” Неманя Видич, който достигна легендарен статут в „Манчестър Юнайтед”, юношата на „Партизан” и настоящ играч на „Севиля” черногореца Стеван Йоветич, а има още много много други.
Вратата се отваря за трансфери в Италия и по-конкретно във „Фиорентина”
Италианските тимове като „Фиорентина” и „Удинезе” имат трансферната политика да купуват много играчи накуп, които впоследствие да развиват и да продават в още по-големи отбори (Хуан Куадрадо, Алексис Санчес, Стефан Савич).
И понеже споменах Сърбия и Савич, настоящ играч на "Атлетико" Мадрид, няма как да не отбележа, че доскоро във „Фиорентина” буквално имаше хърватско-сръбско-черногорска колония именно с присъствието на Савич, Йоветич, Ляич, Томович, Калинич, Иличич, Ребич.
От „Виола”, и не само, явно имат слабост към балканските играчи. Защо не тази трансферна политика да не се прехвърли от сръбски, черногорски и хърватски към качествени български таланти, които дори могат да излизат и по-изгодно на „Фиорентина”, а и като цяло на италианските тимове.
Обръща се поглед към Първа професионална лига
Независимо колко пъти поред „Лудогорец” влезе в Шампионската лига или колко трансфера на чужденци осъществи, истината е, че начинът да се привлече вниманието на големите европейски клубове, инвеститори, а и като цяло на мултимилионния футболен свят, е точно това – да се продават качествени родни футболисти.
С безспорните си постижения „Лудогорец” е бижуто на родния футбол, но доколко успехите на тима наистина вдигат качеството на шампионата ни? Той не се ли превърна вече в състезание само с един кон?
С пари, млади и талантливи футболисти и правилна трансферна политика качеството на родния шампионат би било на светлинни години от сегашното, а трибуните логично биха били далеч по-пълни.
Бъдещето са те
Колкото и статии да четем за безбройния трансфер на Валери Божинов, с цялото ми уважение към него и кариерата му, той вече е на 31 години. Божинов, Благой Георгиев, Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов вече дадоха много на националния ни отбор. Все пак те бяха последните, класирали ни на европейско първенство през 2004 г. Трябва обаче да гледаме в настоящето и бъдещето.
В България има таланти и това беше доказано от класирането на младежите ни на европейското първенство до 19 г., където попаднаха само 8 национални отбора. Петко Христов беше забелязан от „Фиорентина” и от още куп отбори точно на това първенство.
По пътя към него младите „лъвове” се справиха с тима на Франция, голяма част от който само преди две години беше коронован като европейски шампион до 17 години именно у нас. Играчи на „петлите” впоследствие достигнаха до първите състави на ПСЖ, „Арсенал”, „Борусия Мьонхенгладбах”.
Колкото повече вярваме, пишем и работим правилно с талантите си, толкова повече успехи ще жънат те.
Мотивацията вдига качеството
Смело мога да заявя, че е едно играчи като Петко Христов, Стефан Велков, Кирил Десподов и Антонио Вутов да знаят, че таван в кариерата им би било да облекат екипа на „Левски” или ЦСКА и съвсем различно да знаят, че може да ги очаква бляскаво бъдеще в чужбина.
Ако европейския футболен елит ни обърне внимание, младите ни футболисти ще се стараят да покачват качеството си на игра с всеки изминал мач, за да впечатляват не родните грандове, а европейските гиганти. Логично това ще повиши качеството и на националния ни отбор и ще разшири възможните избори пред селекционера Петър Хубчев за по-доброто бъдеще на „лъвовете” и за по-доброто бъдеще на футбола ни.