на живо

8-те най-големи пропуски от дузпа в историята на футбола (ВИДЕО)

Една класация, вдъхновена от изпълнението на Лусиано Нарсинг (ПСВ) срещу Атлетико (Мадрид)

8-те най-големи пропуски от дузпа в историята на футбола (ВИДЕО)
Getty Images

Наказателните удари във футбола винаги са ни предлагали много емоции.

Късно снощи Атлетико (Мадрид) и ПСВ (Айндховен) изиграха страхотен мач-реванш от 1/8-финалната фаза на Шампионска лига. Двата тима предложиха хубав футбол, но така и не успяха да си отбележат гол за общо над 210 минути игра.

Двубоят се реши с наказателни удари – 8:7 за испанския гранд.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Големият грешник за ПСВ бе Лусиано Нарсинг. Полузащитникът се появи на терена две минути преди края на продълженията, а по-късно единствен сбърка от бялата точка, пропускайки една от най-важните дузпи в историята на тима от Айндховен.

Снимка: Getty Images

Представянето му заслужава не оценка „Слаб 2“, а нещо ново - минусово число.

То обаче ни накара да съберем най-важните пропуснати дузпи в историята на футбола. Пригответе се да видите някой легендарни играчи в нашата класация.

Нарсинг пропусна осмия наказателен удар за своя ПСВ, така че решихме да ви покажем 8 негови „другари по съдба“. А и е по-лесно да направиш класация с 8, отколкото с  10 позиции. (Шегуваме се, разбира се...)

8. Крис Уодъл и Стюърт Пиърс 

Германци срещу англичани. Вечното съперничество. През 1990 година Германия още е разделена на две – Източна Германия (ГДР) и Западна Германия (ФРГ). На Мондиала в Италия през същата тази година ФРГ среща Англия  на полуфинал.

Двата тима стигат до дузпи и си разменят по три точни изпълнения.. преди Стюърт Пиърс и Крис Уодъл да пропуснат по веднъж, класирайки германците на финал.

Футболът е проста игра и накрая германците винаги побеждават", казва тогава Гари Линекер. Тази незабравима реплика на английската легенда ще се помни винаги.

7. Антони Нокаерт

Не всички следят случващото се в Чемпиъншип – второто ниво на английската футболна пирамида, така че може и да сте пропуснали един от най-драматичните мачове в историята на спорта.

През сезон 2012/2013 Лестър и Уотфорд се изправят един срещу друг в полуфинален плейоф за влизане в Премиър лийг. На „Уембли“ общият резултат от двата мача е равен (2:2), а реферът дава дузпа в полза на Лестър.. в самия край на срещата.

Антони Нокаерт застава зад топката, но не реализира. Той и съотборниците му са толкова разочаровани, че спират да играят за няколко секунди. Съперникът им организира бърза контраатака и сигурно предполагате как завършва тя. Да – с гол. 3:2 и Уотфорд е на финал!

6. Серхио Рамос

2012 година. Реал (Мадрид) и Байерн (Мюнхен) се сблъскват в спор за място на финала в Шампионска лига.  

Срещата се решава с дузпи, а едно от изпълненията и до днешен предизвиква смях у всеки футболен фен.

Защитникът на испанците Серхио Рамос праща топката толкова далеч от целта, че шегите с неговия изстрел не спират дори месец след загубения от Реал полуфинал.

5. Давид Трезеге

Стигне ли се до дузпи във финал на Световно първенство, е ясно, че някой ще предаде доверието на цяла една нация. През 2006 година това е Давид Трезеге. Неговата Франция се изправя срещу Италия в битката за трофея.

Никой не очаква тогавашният нападател на Ювентус да сбърка от бялата точка, но той го прави и „Скуадра адзура“ триумфира.

Разбира се за Трезеге остава утехата, че не е единствения грешник в онази вечер.

В редовното време на срещата лидерът на „петлите“ Зинедин Зидан получава директен червен картон за безумен удар с глава в гърдите на италианския бранител  Марко Матераци.

4. Ариен Робен

Сезон 2011/2012. Байерн (Мюнхен) се изправя срещу Челси във финала на Шампионска лига. В онзи ден сякаш футболните богове са на страната на лондончани. Първо „сините“ изравняват в самия край на редовното време, пращайки двубоя в продължения.

После се случва нещо шокиращо за феновете по цял свят… и за звездата на „баварците“ Ариен Робен. Отсъдена е дузпа в полза на Байерн и Робен може да прати трофей към Германия.

Холандецът обаче не запазва хладнокръвие. Вратарят на Челси Петър Чех спасява, а в крайна сметка англичаните триумфират.. отново след изпълнение на наказателни удари.

3. Андрий Шевченко

Няма как да не ви върнем към онзи знаменит финал в Шампионска лига през 2005 година. Милан повежда на Ливърпул с 3:0, но вдъхновени от своя капитан Стивън Джерард англичаните изравняват и пращат мача в рулетката на дузпите.

По онова време нападателят на Милан Андрий Шевченко е един от най-добрите в света. Голмайсторът на „росонерите“ обаче не успява да преодолее стража на Ливърпул Йежи Дудек и тимът от Острова триумфира.

Една луда истанбулска нощ, която Шевченко никога няма да забрави. Не само той, не само той!

2. Джон Тери

Годината е 2008. Английско дерби решава кой ще е новият господар на футболна Европа. Челси и Манчестър Юнайтед не успяват да се победят в редовното време. Дуелът се решава с дузпи. Стига се до момента, в който Джон Тери получа шанс да донесе титлата на своите.

Бранителят е дългогодишен капитан на Челси, останал лоялен на клуба в най-трудните моменти. Сценарии като за филм.  Филмът обаче не завършва с хепиенд…

Джон Тери се подхлъзва точно преди да нанесе удар и топката минава встрани от вратата. Впоследствие Манчестър Юнайтед триумфира, а Тери е съкрушен.

1. Роберто Баджо

САЩ 94‘. Онова незабравимо лято за България, донесло най-големият успех във футболната ни история – 4-тото място на Световно първенство.

Над две десетилетия по-късно продължаваме да се връщаме към онзи турнир и да си припомняме подвига на нашите „лъвове“.

За един велик играч обаче въпросният Мондиал се превръща в кошмар.

Роберто Баджо е звездата на Италия. „Скуадра адзура“ стига до очакван финал с Бразилия.

Двубоят се решава с дузпи, в които Баджо има шанс да остави тима си в играта за най-ценния трофей във футбола. Голаджията стреля, но не уцелва вратата, с което се превръща от герой в грешник.

Виж всички предложения от брошурата тук