на живо

Министерският съвет одобри проекта за нов Закон за физическото възпитание и спорта

Предстои внасянето му в Народното събрание

Министерският съвет одобри внесения от спортния министър Красен Кралев проект за нов Закон за физическото възпитание и спорта и предложи на Народното събрание да го приеме.

Един от основните акценти в новия закон е премахването на клубовете-фантоми (б.р. съществуването им създава проблеми при гласуването за смята на ръководство на федерациите, защото те фигурират като бройка, но практически не отчитат дейност).

Първоначално проектът за нов Закон бе представен за публично обсъждане на 18 април 2016 г, след дискусии се стигна до повторно разглеждане на 12 юли, а днес бе внесен за одобрение в Министерския съвет.

Проектозаконът цели да отговори на новите изисквания и потребности на обществото в сферата на спорта и физическата активност. Той предлага система за регулация, която осъвременява и систематизира досега действащата нормативната уредба. Освен това се регламентира на ниво закон борбата срещу употребата на допинг.

Новият закон ще предостави възможност на всеки спортен клуб да бъде регистриран и като всякакъв вид капиталово търговско дружество, като се запазва действащото правило финансиране с публични средства да могат да получават само спортните клубове, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност.

Съществените изменения, които ще позволят да се ограничи съществуването на клубове-фантоми, са изискването спортните клубове да бъдат членове само на една спортна федерация, както и задължението да имат наети треньорски кадри, за да бъдат вписани в регистъра на спортните организации. Изрично е предвидена възможността за създаване на студентски спортни клубове, които могат да се подпомагат финансово от висшето училище и Министерството на образованието и науката.

Новата уредба на спортните федерации предвижда издаването на безсрочна спортна лицензия от министъра на младежта и спорта и засилен последващ контрол върху федерациите, притежаващи лицензии. Има нови изисквания по отношение на лицензирането на федерациите – трябва да имат най-малко 15 клуба за членове, регистрирани в три административни области, а в действащия закон изискването е за седем клуба. Федерациите могат да получат финансиране с публични средства, ако имат не по-малко от 20 члена или когато картотекиран от тях спортист е спечелил на олимпийски игри медал за България по съответния спорт.

Проектозаконът цели да създаде условия за ефективно използване и качественото обновяване на съществуващите спортни бази, привличането на по-сериозни инвестиции за изграждането на нови спортни бази при гарантиране на публичния или обществен интерес. Отчетен е фактът, че възвращаемостта на инвестицията в спортни обекти е най-бавна. В проекта е предвидено да има възможност за отдаване под наем и учредяване на право на ползване на спортни обекти и съоръжения държавна и общинска собственост за срок до 30 години в полза на спортен клуб, спортна федерация или обединен спортен клуб, които са регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност и са вписани в съответния регистър на Министерството на младежта и спорта.

Законът се съобразява със задължението за спазването на европейските правила за държавната помощ при финансовото подпомагане на спортни организации. Дейностите, които се подпомагат финансово, са извън обхвата на правилата за държавни помощи, тъй като подпомагането се предоставя на юридически лица с нестопанска цел – лицензирани спортни федерации и спортните клубове - техни членове, за дейности в областта на развитието на спорта за всички и спорта за високи постижения.

В същото време Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на МОН и трансфери към общините в размер на 2 450 079 лв. за 2016 г.

Средствата са предвидени в централния бюджет за изплащане на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическото възпитание и спорт на държавните и общинските училища. Те ще се използват за учебно-тренировъчната и спортно-състезателна дейност на децата и учениците и за материално-техническото им обезпечаване.

Размерът им е определен съгласно разработени от общинските и държавните детски градини и училища проекти за подпомагане на физическото възпитание и спорта на децата и учениците в дневна форма на обучение.