Носителят на 11 световни купи по плувен маратон Петър Стойчев се завърна у нас след като за втори път стана световен шампион по ледено плуване. В Мурманск, Русия българският плувец финишира първи на 1000 м и постави нов световен рекорд в тази дисциплина - 12 минути и 10 секунди.
По този начин Стойчев защити титлата си от 2017 г., когато в Бургхаузен, Германия беше пръв и пак със световен рекорд. От тук нататък през годината българинът ще мисли предимно за почивка. Покани за нови предизвикателства обаче не липсват.
"Щастлив съм, че сезон 2018/2019 за ледено плуване приключи. Това беше може би един от най-тежките сезони с дългото пътуване и екстремното плуване до Антарктида, преди седмица плувахме само на 2000 км от Северния полюс. За няколко месеца успяхме да отидем от най-южната до най-северната точка на земното кълбо да плувам и то успешно. Искам веднъж завинаги зимата да приключи тази година за мен, така че малко да се нарадвам на лятото и топлото време. Живот и здраве, ще продължим с екипа да мислим в тази посока. Имаме предложения за организирани плувания и участия в езерото Байкал, за щафетно плуване между Русия и Япония, за Свалбард, Норвегия. Трябва да прегледаме и отсеем състезанията с екипа, за да видим как ще процедираме. Добрата новина е, че все по-често започват да говорят за ледено плуване. Вярвам, че в бъдеще този спорт ще бъде на една по-висока световна сцена", заяви световният рекордьор.
Стойчев има амбиция плуването в ледени води да придобие все по-голяма популярност и заяви, че ще работи за това заедно с организаторите на състезанията. Първата им задача е да бъде организиран постоянен допинг контрол на състезателите, за да няма подозрения за нечестни победи.
"С представители на Международната федерация по ледено плуване дискутирахме спорта. Настоявам да направим така, че да копираме правилата на всички големи федерации. Трябва да бъдат въведени по най-бързия начин внезапен допинг контрол, състезателен допинг контрол. Трябва да се покаже, че спортът се контролира, спортът се проверява. Това е истината, за да може бавно и постепенно състезанието да върви към признаване от Международния олимпийски комитет и тенденция за включване в програмата", са амбициите на Стойчев.
Температурата на водата в Семьоновское езеро в Мурманск по време на състезанието беше около 0 градуса. Организаторите се погрижиха да го приспособят за плуване, разбивайки дебелия лед и поставяйки ограничители за 10 коридора. Те бяха с дължина от 25 м, така че Стойчев преплува импровизирания басейн 40 пъти преди да бъде коронясан за световен шампион.
"Конкуренцията, която очаквах, беше налице. Видя се, че плуващият в трети коридор 23-годишен руснак тръгна доста уверено и в първата част на дистанцията беше сравнително напред. Той направи заявка за силно плуване и може би не разпредели силите си. Никак не е приятно на световно първенство да изоставаш 10-15 метра от водача. Имаше напрежение. Холандецът в първите метри беше до мен. Идва един момент от студа, в който аз не мога да преценявам доста добре кой къде се намира и да имам яснота как се движи", разказа победителят.
"Аз си бях казал, че трябва да направя всичко възможно да спечеля това състезание. Не ми се чакаха още две години", добави той.
Със Стойчев в Мурманск пътува и екип на bTV - репортерът Иван Боянов и операторът Любомир Димитров. Какво е да плуваш близо до Северния полюс? Колко е студена водата под леда и как един спортист се подготвя за температурния шок? Гледайте тази неделя (24 март) в bTV Репортерите!